11/05/2023
ΗΡΩΝ 15 10 15 16 - 56 -
All Blacks 14 25 10 15 - 64 -

Πρώτη νίκη για τους All Blacks!

Την πρώτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο της Summer Development, πέτυχαν οι All Blacks το βράδυ της Πέμπτης, καθώς σε ένα παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια, επικράτησαν με 56 – 64 απέναντι στην μαχητική Ήρων.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων που πήγαιναν σε γρήγορο ρυθμό, με την Ήρων να κρατάει προβάδισμα ενός πόντου. Καλογερόπουλος με 5, Σκανδάλης – Άγης Τσουκαλάς με 4 πόντους αντίστοιχα, ήταν η τριάδα που κουβαλούσε την επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Blacks ξεχώρισε ο Σαμαρτζής με 7 πόντους, με τον Τσαμαλή να ακολουθεί με 3 , για το 15 - 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και με τον Σαμαρτζή να είναι κυρίαρχος μέσα στο ζωγραφιστό με 7 πόντους, τον Τσαμαλή πρώτο σκόρερ με 8 και τους Τσαλουκίδη με 5 και Καλλιώρα με τρίποντο να ακολουθούν στο σκοράρισμα, έστειλαν την διαφορά στο + 14 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Ήρων που δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να βρει λύσεις στο αμυντικό κομμάτι, είχε τον Παπαδόπουλο να ξεχωρίζει με 6 πόντους, με Καλογερόπουλο και Τσουκαλά να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Η Ήρων μπήκε αποφασισμένη στο τρίτο δεκάλεπτο να παλέψει και να διεκδικήσει τις πιθανότητες της για τη νίκη και με οδηγούς στην επίθεση του Τσουκαλά με 6 και Παπαδόπουλο με 5 πόντους αντίστοιχα, κατάφερε να μειώσει σε 38 – 42. Οι Blacks που δεν είχαν βάλει καλάθι για έξι ολόκληρα λεπτά, είδαν τον Τσαμαλή να αναλαμβάνει εξολοκλήρου την επίθεση και με 7 προσωπικούς του πόντους, διαμόρφωσε το 40 – 49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ήρων ήθελε αλλά δεν μπορούσε να μπει για τα καλά στην διεκδίκηση του ματς, με Τσουκαλά και Ζορμπά να ξεχωρίζουν με 4 πόντους έκαστος, με τους Blacks να μην έχουν κανένα πρόβλημα να διαχειριστούν την υπέρ τους διαφορά και με την τριάδα Καλλιώρα, Τσαμαλή και Χερβατίδη να τραβούν το κουπί με 4 πόντους αμφότεροι, να φτάσουν στο τελικό 56-64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ισίδωρος Τσαμαλής με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αγησίλαος Τσουκαλάς με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Ήρων είχε 27 / 71 δίποντα, 0 / 7 τρίποντα, 2 / 10 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ , μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη. Οι Blacks είχαν 21 / 49 δίποντα 4 / 16 τρίποντα, 10 / 21 βολες, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασιστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Ήρων( Παπαδόπουλος):Καλογερόπουλος 11, Μπαρλάς 4, Μπασλής 6, Παπαδόπουλος 6, Α.Τσουκαλάς, Αγης Τσουκαλάς 16(11ρ.), Σκανδάλης 13(9ρ.).

All Blacks(Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 11,Σαμαρτζής 16(11ρ.), Σπυρόπουλος 2, Τσαλουκίδης 8,Τσαμαλής 20(11ρ.), Χερβατίδης 7(8ρ.).