17/10/2023
Elapuse BC 17 14 12 15 - 58 -
Brothers United 3 16 17 12 - 48 -

Η πρώτη νίκη ήρθε για την Elapuse!

Την πρώτη νίκη στην φετινή σεζόν κατάφερε να πάρει η Elapuse, η οποία το βράδυ της Τρίτης 17 Οκτωβρίου επικράτησε με 58-48 επί των Brothers United. Η Elapuse είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στους αντιπάλους της να χαρούν το προβάδισμα και έτσι ήρθε και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα (1-1). Οι Brothers United επηρεάστηκαν αρκετά από το πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο και στο υπόλοιπο ματς δυσκολεύτηκαν να μαζέψουν την κατάσταση, μη μπορώντας να γλιτώσουν την πρώτη ήττα (1-1).

Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο δεκάλεπτο πρωταγωνίστησε μία ομάδα και αυτή ήταν η Elapuse. Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να πετύχουν μόλις 3 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο και όλους με τον Κουτούζη! Από την άλλη, Μιγιόνης και Ζορμπάς είχαν ξεκινήσει καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 17-3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν κάπως και μείωσαν την διαφορά στους 6 πόντους (23-17). Ο Σταυρακόπουλος, όμως, αφού έβαλε το πρώτο τρίποντο, πήρε φόρα και με την ευστοχία του πίσω από τα 6,75 να συνεχίζεται, η Elapuse έφτασε στο 31-19, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην διακοπή.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου το σκηνικό ήταν ίδιο, με τους γηπεδούχους να κρατούν μία διψήφια διαφορά. Όμως όσο περνούσε ο χρόνος στην περιόδο, οι Brothers United έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Κουτούζης και Μπίτζης έδωσαν λύσεις από το τρίποντο, αλλά και κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φέρουν το ματς στο 41-36. Ο Δαφαλιάς πέτυχε το τελευταίο καλάθι στο δεκάλεπτο και έτσι η Elapuse έκλεισε μπροστά με 43-36.

Η Elapuse δεν είχε διάθεση να κάνει ντέρμπι το ματς και με ένα ξέσπασμα γρήγορα ξέφυγε στο +11(49-38). Σταυρακόπουλος, Μιγιόνης και Δαφαλιάς έδωσαν στην ομάδα τους τους πόντους που χρειάστηκαν για να μην ανησυχήσει μέχρι το φινάλε και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 58-48, με το οποίο η Elapuse παανηγύρισε την πρώτη της νίκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Σταυρακόπουλος με 19 πόντους, 2 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από τους Brothers United ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπιτζής με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Elapuse μέτρησε 11/29 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ, όπως και 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Brothers United τελείωσαν το ματς με 14/36 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 11/15 βολές, 26 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα είχαν 4 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Elapuse (Αναγνώστου): Αναγνώστου, Ανδριόπουλος, Βλαντής 1, Δαφαλιάς 9(9ρ.), Δημητριάδης, Ζορμπάς 5(4ρ.), Κουτσούκος 6(6ρ.), Μιγιόνης 18(2ρ.), Παπούλιας, Σταυρακόπουλος 19(4ρ.)

Brothers United (Καράμπελας): Καλαματιανός 3(4ρ.), Κανελλόπουλος, Κατραντζής 6(3ρ.), Κουτούζης 19(5ρ.), Κουφαλιώτης, Λιατσής, Μπιτζής 13(6ρ.), Πίτος 7(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο της Elapuse.