23/10/2021
L' Ovelha Negra 3 14 5 6 - 28 -
Panzerakia 11 10 8 14 - 43 -

Πρώτη νίκη για τα Panzerakia!

Στο κλειστό τoυ ΟAKA  για τη δεύτερη αγωνιστική της Development 1 , τα Panzerakia πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα , κάθε επιβλήθηκαν της L’Ovelha Negra με 28-43 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Έκτορα Σουρουλίδη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης , καθώς προηγήθηκαν , 2-5 και 3-8, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει μπροστά με 3-11 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι αντέδρασαν , αφού μείωσαν στους δύο πόντους διαφορά στα μέσα της περιόδου, 15-17, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και με ένα μικρό σερί 2-4 να κλείνουν το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 17-21.

Στη τρίτη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές με τα Panzerakia να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 5-8 , με αποτέλεσμα μια στροφή πριν το τέλος του αγώνα να είναι σε θέση οδηγού με 22-29.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του κόουτς Χριστόπουλου μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ,καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματεία να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη  πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1 με 28-43 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Έκτορας Σουρουλίδης  με 20 πόντους , 16 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Καλούδης  είχε 16 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα .

Τα Panzerakia είχαν συνολικά  18/49 δίποντα , 1/12 τρίποντα , 4/8 βολές , 52 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 5 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 13 λάθη . Η L’Ovelha Negra  είχε  8/37 δίποντα , 1/21 τρίποντα , 9/17 βολές , 35 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 7 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 8 λάθη .

L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) : Σπάθης 7  , Κλεφτογιάννης 10  , Σηφακάκης 7  , Καλούδης  , Γρηγορόπουλος 2 , Λη 2 .

Panzerakia (Χριστόπουλος) : Σύλιας 2 , Πάλλας  , Πάγκαλος 8  , Σουρουλίδης 19 , Φανουργιάκης 6 , Παπαδόπουλος 3 , Καλιακούδας 5 , Χαραλαμπάκης  .

Τι μας άρεσε : Ο απόδοση του Έκτορα Σουρουλίδη καθ’ όλη τη διάρκεια  της αναμέτρησης !