01/10/2020
Komic Mastoras BC 14 8 9 12 - 43 -
Baca Juniors BC 17 6 9 18 - 51 -

Πρώτη νίκη για την Baca!

Την πρώτη της νίκη στην σεζόν έκανε Baca Juniors καθώς το βράδυ της Τετάρτης 30, Σεπτεμβρίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, επικράτησε με 43 – 51 του αγνώριστου σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι Komic Mastora.

Πολύ ωραίο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς. Ο Comic έβρισκε λύσεις με τρίποντα από Γιωτόπουλο και Σπυράτο, ενώ ερυθρόλευκοι με 5 πόντους του Παναγόπουλου, 4 του Δημητρούλια και δίποντο του Τσαμποδήμου είχαν προβάδισμα 7 – 11. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους με Νικόλα, Αυγερινό και νέο τρίποντο του Σπυράτου, αλλά η Baca με 4 του Γαργαλάκου και δίποντο του Παναγόπουλου έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 14 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έριξαν αρκετά τους ρυθμούς τους. Ο Komic σκόραρε με Γρηγοράκη, Πλατσατούρα και βολές του Γιωτόπουλου, ενώ οι ερυθρόλευκοι με τρίποντο του Αρβανίτη, δίποντο του Σοφικίτη και βολή του Δημητρούλια ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 22 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν πάρα πολύ άστοχες καθώς έμειναν χωρίς πόντο για έξι ολόκληρα λεπτά. Στην συνέχεια όμως Παναγόπουλος, Γιωτόπουλος, Πλατσατούρας από την μία και Αρβανίτης, Παναγόπουλος, Κασφίκης και Γαργαλάκος από την άλλη κρατούσαν τις ομάδες τους σε απόσταση αναπνοής(31-32).

Στα πρώτα 4 λεπτά του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Παναγόπουλο, με αποτέλεσμα οι Ερυθρόλευκοι που βρήκαν λύσεις από Τσαμποδήμο, Σοφικίτη, Σιαχάμη και Γαργαλάκο να βάλουν γερά τις βάσεις για την νίκη 33 – 42. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ και μείωσαν 43 – 46 με τον Γιωτόπουλο να βάζει 6 πόντους, για να έρθει ο Γαργαλάκος 5 συνεχόμενους να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 43 – 51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σπύρος Σοφικίτης με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 3 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά ο Komic είχε 13 – 39 δίποντα, 4 – 19 τρίποντα, 13 – 14 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ , έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη. Η Baca είχε 21 – 32 δίποντα, 4 – 18 τρίποντα, 5 – 8 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Komic Mastoras (Στάμου): Μέρμηγκας 2, Σπυράτος 6, Αυγερινός 2, Γιωτόπουλος 10 (3ας.), Νικόλας 10 (6ρ.), Παναγόπουλος 8, Αθάνος , Πλατσατούρας 2, Παπαντώνης, Γρηγοράκης 3 (14ρ.).

Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 4, Κασφίκης 2 (4Σ.), Αρβανίτης 6, Παναγόπουλος 11, Σοφικίτης 4 (12ρ.), Κατσιάδας 2, Σιαχάμης 3, Γαργαλάκος 14 (7ρ.), Δημητρούλιας 5.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα της Baca να πάρει το πρώτο ροζ φύλο της σεζόν.