22/10/2023
Leontario BC 15 17 24 14 - 70 -
Bulldogs 15 23 20 10 - 68 -

Πρώτη Νίκη για το Leontario!

Στο κλειστό Seven της Παλλήνης, για το πρωτάθλημα της Evolution, το Leontario, πήραν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησαν των Bulldogs 70-68.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες.  Το Leontario πέτυχε πόντους με τους 4 του Χατζησπύρου και 4 του Βόσικα.  Από την άλλη μεριά, οι Bulldog, βρήκαν καλάθια με τους 9 πόντους του Λούβαρη, 3 του Κορκίδη και 3πόντους του Απέργη. Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Bulldogs πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με τον Λούβαρη  να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα με 10 πόντους και τον Κορκίδη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4 πόντους,  πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 32 – 38. Στην αντίπερα όχθη το Leontario, έμεινε κοντά στο σκορ, χάρη στους 4 πόντους του Βόσικα και τους 3 του Πλαγιαννάκου.

Η εξέλιξη ήταν εκπληκτική στην τρίτη περίοδο, με το Leontario να ξεφεύγει στο ξεκίνημα με έξι συνεχόμενα τρίποντα από Λάππα και Πλαγιαννάκο και τους φιλοξενούμενους να πατούν το γκάζι από εκείνο το σημείο και μετά και με τον Λούβαρη να κάνει ότι θέλει στο παρκέ τους αντιπάλους του και με 6 πόντους παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 56-58

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Οι άμυνες έσφιξαν, οι αρχηγοί των δύο ομάδων βγήκαν μπροστά και με τον Βόσικα να είναι ο κύριος πυλώνας επιθετικά για το Leontario, κατάφεραν να σπάσουν το ρόδι, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας των Bulldogs 70-68

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 20/46 δίποντα και 9/34τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, 2 τάπες  και έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/10 βολές, 23/58 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, 3 κοψίματα και έκαναν 18 λάθη

BetssonMVP για το Leontario ο Βόσικας με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πολυτιμότερος για τους Bulldogs, ο Λούβαρης με 30 πόντους. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 κόψιμο.

Leontario (Βλάχος): Βλάχος 5, Βόσικας 20, Δεδούσης 4, Κορωνάκης 2, Κρουστάλης, Κωνσταντιδέλης 2, Λάππας 11, Πλαγιαννάκος 15, Τσιαντής 5, Χατζησπύρου

Bulldogs (Απέργης): Απέργης 3, Δημητρακόπουλος 16, Διαμάντης 2, Κορκίδης 7, Λαζανάκης 2, Λούβαρης 30, Χείλας 8

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό