13/10/2024
Green Rose BC 11 3 12 17 - 43 -
Dominatorz 7 16 14 7 - 44 -

Πρώτη νίκη για τους Dominatorz σε ένα συγκλονιστικό φινάλε!

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, παίρνοντας μια διαφορά 8 πόντων (8-0).Σε αυτό το διάστημα ο Κουρλαμάνης είχε 8 πόντους ενώ στην συνέχεια ο Τριανταφυλλοπουλος πέτυχε σουτ τριών πόντων. Από τους φιλοξενούμενους πέτυχαν πόντους οι Λειβαδιτάκης, Ντίτσας και Ζαφειράκος φέρνοντας τι ματς στους 4.

Οι Dominatorz μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 11-19. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Ντίτσας, Λειβαδιτάκης και Μακρής. Αμυντικά οι φιλοξενούμενοι επαιξαν παθιασμένα και δεν αφησαν τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν φασεις στην επίθεση. Το Green Rose σε αυτή την επίθεση πέτυχε μόνο 3 πόντους, μόνο από βολές του Κουρλαμάνη. Το σκορ πριν την ανάπαυλα ήταν 14-23.

Μετά την ανάπαυλα και λίγο πριν τα μέσα της τρίτης περίοδου οι Dominatorz έτρεξαν ένα επιμέρους 0-6. Ντίτσας, Ζαφειράκος και Θεοδώρου έκαναν συνεχώς γρήγορες επιθέσεις και αύξησαν την διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση και μειωσαν  ξανά στο παιχνίδι, με τους Χριστοδουλάκο και Πάσχο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πράσινοι κατάφεραν να φέρουν την διαφορά σιγά σιγά στου 3 πόντους. Με τον Κουρλαμάνη να περνει τις περισσότερες επιθέσεις πάνω του, αλλά και με την βοήθεια του Δημητρόπουλου έκαναν απίστευτη επιστροφή. Ο Κουρλαμάνης με σουτ τριών πόντων έβαλε μπροστά τους Πράσινους, αλλά στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα μίλησε ο Ντίτσας που με ένα σλάλομ πέρασε τους αντιπάλους του και με λει απ έδωσε την νίκη στους Dominatorz με σκορ 43-44.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μακρήςμε 4 πόντους και 25 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Χριστοδουλάκος με 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Green Rose(Ροζάκης): Τριανταφυλλοπουλος 4, Βαχαβιώλος,  Πάσχος 4, Δημητρόπουλος 9, Χριστοδουλάκος 6, Νικολακόπουλος, Ροζάκης, Παπαζώης, Κουρλαμάνης 20

Dominatorz (Λειβαδιτάκης): Λιάμης 2, Ντίτσας 16, Μακρής 4, Ζαφειράκος 14, Λειβαδιτάκης 7, Θεοδώρου 2, Σιδέρης.

Τι μας άρεσε: Τα τόσα ριμπάουντ του Μακρή και το σλάλομ του Ντίτσα  που έδωσε την νίκη στο τέλος!