01/10/2021
Old Firm BC 11 15 7 8 - 41 -
Cleveland Havaliers 15 10 10 7 - 42 -

Πρώτη νίκη για τους Havaliers!

Οι Havaliers πέτυχαν το βράδυ της Παρασκευής την πρώτη τους νίκη για την διοργάνωση του κυπέλλου απέναντι στην Old Firm με 41 – 42 , σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθόλη τη διάρκεια του και κρίθηκε στο τέλος.

Οι Havaliers ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρώτο βιολί τον Τσιρίμπα με 8 πόντους και βοήθειες από Παναγάκη(4) και Λαμπίρη, είχαν προβάδισμα με 11-15 απέναντι στην Old Firm που χτυπούσε με τον on fire Χρήστο Λεμονιά(8)!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα. Με τον Κούτσικο να βγαίνει μπροστά με 7 πόντους και τους Γκίκα(5), Μουγκαράκη και Λεμονιά να ακολουθούν, είχαν ισχνό προβάδισμα(26-25). Για τους Havaliers ο Λαμπίρης πρώτος σκόρερ με 5 πόντους κι ένα καλάθι ο Παναγάκης.

Στην τρίτη περίοδο οι Havaliers εκμεταλλεύτηκαν τον Μαντά στην άμυνα με αλλεπάλληλα ριμπάουντ και κοψίματα και με πέντε διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν προσπέρασαν 33 – 35. Για την Firm , ο Αναχουρλής 4 πόντους κι ένα τρίποντο ο Κανελόπουλος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, Παναγάκης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Xavaliers με 7 προσωπικούς πόντους και ουσιαστικά έδωσε την νίκη στην ομάδα του , καθώς δεν έφτανε ο συγκινητικός Χρήστος Λεμονιάς με τους 6 πόντους του να γυρίσει το παιχνίδι. Τελικό σκορ 41 – 42.

H Firm είχε 15 / 43 δίποντα, 2 / 23 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη. Οι Havaliers είχαν 12 / 41 δίποντα, 4 / 27 τρίποντα, 6 / 15 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Old Firm (Ζαραφιώτης):Αναχουρλής 4, Γκίκας 3(10ρ.), Κούτσικος 7(6ρ.), Λεμονιάς 16(11ρ.), Μουγκαράκης 2(6ας.), Σίττας 3.

Cleveland Havaliers:(Λαμπίρης): Ανύσης, Λαμπίρης 10, Παναγάκης 13, Τσιρίμπας 13, Γρίβας, Θωμόπουλος 2, Έ. Κατσικάρης 2, Α. Κατσικάρης, Μαντάς 3, Μουρίκης,Συψής.

Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο φινάλε του αγώνα.