11/12/2022
Agrinio Kings 21 20 11 10 - 62 -
ΔΣΑ 11 17 20 6 - 54 -

Πρώτη νίκη για τους Kings

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Agrinio Kings, που επικράτησαν με 62 - 54 του ΔΣΑ.Η ομάδα του Δημήτρη Τσιρώνη πήρε την παρθενική της νίκη καθοδηγούμενη από το Φώτη Τσέπα που αναδείχθηκε Bettson MVP με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως στη συνέχεια οι Kings ανέβασαν στροφές και τρέχοντας σερί 14 - 4 προηγήθηκαν με 10 πόντους.

Οι Kings διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα στα όρια των 10 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο στο +13.
Λίγο πριν τα μέσα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 50 - 35, όμως ο ΔΣΑ αντέδρασε και με σερί 13 - 2 μείωσε στους 4 στο 30ο λεπτό.

Ο Γουργουλέτης με τρίποντο μείωσε στον έναν στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και ο Μπέλλας με νέο τρίποντο έφερε μπροστά την ομάδα του με δύο πόντους. Η συνέχεια όμως ανήκε στους Kings που πέτυχαν 10 συνεχόμενους αναπάντητους πόντους για το πρώτο ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Φώτης Τσέπας με 21 πόντους και τον ακολούθησαν ο Γρηγόρης Κουβέλης με 15 και ο Θωμάς Κουτρουμάνος με 10.
Για το ΔΣΑ πρώτος σκόρερ ήταν ο Θόδωρος Καββαδίας με 23 πόντους 13 είχε ο Νίκος Γκρίζης και 11 ο Πέτρος Μπέλλας.

AGRINIO KINGS (Δημήτρης Τσιρώνης): Στάμος 6, Κουβέλης Γ. 15(3), Κουβέλης Θ., Κουτρουμάνος 10(2), Γκρίζης 2, Μπόκας, Τσέπας 21, Παπαπαναγιώτου, Πετρόπουλος, Ζαρζανίκας, Τσιρώνης, Καρακώστας 8(2).

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ρόμπολας 2, Μπέλλας 11(1), Κυριλής, Γουργουλέτης 5(1), Γκρίζης 13(1), Καββαδίας 23, Ψάρρης.

Τι μας άρεσε. Οι Agrinio Kings για πρώτη φορά εμφανίστηκαν πλήρεις και έχοντας σε καλή μέρα αρκετούς παίκτες ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας.

Τι δε μας άρεσε. Τα πολλά άστοχα σουτ και η έλλειψη ψυχραιμίας την κρίσιμη στιγμή έφεραν μια ακόμη ήττα για τον Δικηγορικό Σύλλογο