19/10/2024
Yiotis Basketball Team 7 10 8 9 - 34 -
Agrinio Magic 2023 12 14 13 7 - 46 -

Πρώτη νίκη για τους Magic

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Agrinio Magic 2023 επικρατώντας με 46 - 34 της Yiotis Basketball Team.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου οι Magic πήραν προβάδισμα και προηγήθηκαν με 5 στο φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν μπροστά με 9 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι Magic κρατούσαν διψήφιο προβάδισμα και έφτασαν στο +14 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στο "ροζ φύλλο".

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και του αγώνα ήταν ο Χρήστος Μπαρούχας με 21 πόντους.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ και Novibet MVP του αγώνα ήταν ο Ηλίας Καραμπέτσος που σημείωσε 9 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι Magic ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο τους παιχνίδι παρά την ήττα και απέναντι στη Yiotis μπήκαν πολύ αποφασισμένοι να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Τι δε μας άρεσε. Η Yiotis πρέπει να βρει λύσεις στην επίθεση, καθώς ο Μπαρούχας δεν είχε βοήθειες στο κομμάτι αυτό.

YIOTIS BASKETBALL TEAM: Ζιόβας 3(1), Καντάνης, Καραγιαννόπουλος, Κόκκαλης 2, Κοκοσούλας 2, Μπαλωμένος, Μπαρούχας 21(3), Πολονύφης, Σβεντζούρης 6, Σίμος, Σοφός, Σταμάτης.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης): Αθανίτης, Βαρδουλάκης 6, Γαλάνης 7, Καραμπέτσος 8, Κουβέλης, Κούσης 2, Μπουλούκης 4, Στάμος 3, Τακτικός 3, Τζαγκαράκης 6, Τηγάνης 2, Τσιρώνης 5(1).