28/11/2022
Akarnania Warriors 12 15 21 22 - 70 -
Agrinio Tutors 21 25 12 16 - 74 -

Πρώτη νίκη για τους Tutors!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Agrinio Tutors επικρατώντας με 74 - 70 των Akarnania Warriors.

Η ομάδα του Κώστα Καρέτσου πήρε μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αγχώθηκε στο δεύτερο, αλλά κράτησε τη νίκη στο φινάλε.

Οι Tutors πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαν διαφορά 9 πόντων.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά, πήραν διψήφιο προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +19.

Οι Tutors προηγήθηκαν με 21 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως οι Warriors πίεσαν στη συνέχεια, οδήγησαν σε λάθη τους αντιπάλους τους και μείωσαν στους 10 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου η διαφορά διατηρήθηκε, αλλά στη συνέχεια οι Warriors μείωσαν μέχρι και τους 4 πόντους, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν περισσότερο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 25 πόντους και ακολούθησαν ο Ηλίας Καραμπέτσος με 13 και ο Βασίλης Καστανάς με 10.

Για τους Warriors πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Τσάσσης με 24 πόντους, ενώ ο Χρήστος Τασιούλης πρόσθεσε 12.

Τι μας άρεσε: Οι δύο ομάδες έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ και πρόσφεραν όμορφο θέαμα.

Τι δε μας άρεσε: Οι Tutors δεν είχαν πολλές λύσεις, καθώς και ο Καστανάς αγωνίστηκε με πρόβλημα στη μέση και όταν κουράστηκαν έδειξαν ότι κάνουν εύκολα λάθη.

AKARNANIA WARRIORS (Θόδωρος Παπαστάμος): Δρακούσης 8, Κωτσής 8, Μπιτσικώκος, Χριστογιάννης, Τσάσσης 24(1), Αντωνιάδης 2, Μπαρμπάκης, Τακτικός 2, Τσαμάκης 9(2), Τασιούλης 12.

AGRINIO TUTORS (Κώστας Καρέτσος): Καστανάς 10(2), Καρέτσος 1, Στραβοδήμος 9, Γιαννοκώστας 4(1), Σταμουλάκης 25(5), Καραμπέτσος 13, Τζαγκαράκης 6(1), Βαρδουλάκης 6(1).