16/09/2023
Ραμολιμέντα 11 16 9 5 - 41 -
Grava Thunders 6 7 13 10 - 36 -

Πρώτη νίκη με πλήρη έλεγχο τα Ραμολιμέντα!

Δύο ομάδες που γνωρίζονται αρκετά καλά μεταξύ τους, τα Ραμολιμέντα και οι Grava Thunders ήρθαν αντιμέτωποι το βράδυ του Σαββάτου 16 Σεπτεμβρίου στο πρώτο τους παιχνίδι για την Development 2 League. Η ομάδα του Ανδρέα Παρλαβάντζα έδειξε καλύτερο πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και, αν και δεν έβγαλε… μάτια, έφτασε στη νίκη με 41-36.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την άλλη οι Grava Thunders έμοιαζαν λίγο μουδιασμένοι. Ο Κυρίτσης όμως πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο τέλος του δεκαλέπτου είδαν το σκορ να γράφει 11-6.

Ράλλης και Παρλαβάντζας ανέβασαν κι άλλο την απόδοση των Ραμολιμέντων, που πλέον είχαν ξεφύγει σε διψήφια διαφορά (24-11). Ο Γουριώτης επίσης έκανε εξαιρετική δουλειά κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι ήταν το απόλυτο αφεντικό, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 27-13.

Ο Κυρίτσης, ο οποίος ήταν από τους πιο αποτελεσματικούς παίχτες των φιλοξενούμενων, άρχισε να «ζεσταίνεται» πίσω από τα 6,75, ρίχνοντας τη διαφορά (27-19). Αλλά και πάλι τα Ραμολιμέντα έδειχναν να μην επηρεάζονται, έκαναν το παιχνίδι τους και τελικά έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο όντας στο +10 (36-26).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν υπήρξε και μεγάλη παραγωγικότητα επιθετικά από τις δύο ομάδες. Τα περισσότερα καλάθια και από τους δύο αντιπάλους ήταν τρίποντα, με τους γηπεδούχους απλά να κάνουν διαχείριση του υπέρ τους σκορ και τους φιλοξενούμενους από ένα διάστημα και μετά να έχουν αποδεχτεί τη μοίρα τους. Έτσι πέρασαν τα τελευταία λεπτά και φτάσαμε στο τελικό 41-36.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Παρλαβάντζας με 10 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τους Grava Thunders ξεχώρισε ο Δημήτρης Κυρίτσης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα Ραμολιμέντα είχαν 14/42 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 7/10 βολές, 47 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Grava Thunders τελείωσαν το ματς με 6/26 δίποντα, 6/36 τρίποντα, 6/10 βολές και 35 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Ασημάκης, Γουριώτης 10(6ρ.), Καραχρήστος, Μπονώρης, Παρλαβάντζας 10(7ρ.), Πρωτόπαππας 8(5ρ.), Ράλλης 3(10ρ.), Τζιώκας 2, Τσαφαντάκης 3(6ρ.), Τσούτης 3(3ρ.), Χασιώτης 2(1ρ.)

Grava Thunders (Ντούρμας): Γκόγκος 8(5ρ.), Καγιάς 8(2ρ.), Κυρίτσης 14(12ρ.), Ντούρμας, Σχετάκης 4(3ρ.), Τσιμπίδης 2(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως τα Ραμολιμέντα διαχειρίστηκαν πολύ καλά το ματς.