21/03/2022
San Agrinio Engineers - - - - - 73 -
Pharmaco Team - - - - - 61 -

Πρώτη νίκη με τριάδα «φωτιά» για το ΤΕΕ!

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα του ΤΕΕ επικρατώντας με 73-61 της Pharmaco Team. Ο Νίκος Τάγκας στην πρώτη του εμφάνιση έδωσε ώθηση στην ομάδα του και με άξιους συμπαραστάτες στην επίθεση τους Βαγγέλη Λέρη και Πάνο Κολτσίδα οδήγησαν το ΤΕΕ στο παρθενικό δίποντο.

Στο ξεκίνημα σημαντική ήταν και η συμβολή του Κώστα Μπουλούμπαση, ο οποίος όμως τραυματίστηκε και δε μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του. Η Pharmaco Team είχε σε καλή μέρα τους Κακαβούλα, Τσιτσικάο και Αναστασόπουλο, όμως η επιθετική αφλογιστία του Σωτηρόπουλου στοίχισε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα μέχρι 8 πόντους, όμως η Pharmaco Team ροκάνισε τη διαφορά και προηγήθηκε με 1 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ΤΕΕ μπήκε πιο δυνατά και με σερί 11 – 0 πήρε διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4, με το ΤΕΕ να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με σερί 8 – 0 έστειλαν τη διαφορά στους 15, πήραν προβάδισμα μέχρι 18 πόντους και στο 30ο λεπτό ήταν στο +16.

Το ΤΕΕ ξεκίνησε με τρίποντο την τέταρτη περίοδο, όμως η Pharmaco Team με σερί 11 – 0 μείωσε στους 8. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν λύσεις και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιες τιμές φτάνοντας στο τελικό +12.

Betsson mvp των νικητών ήταν ο Κολτσίδας με 21 πόντους, ο MVP Νίκος Τάγκας είχε 19 με συνεισφορά και σε ασίστ και ριμπάουντ και ο Λέρης πρόσθεσε 17. Πρώτος σκόρερ της Pharmaco Team και του αγώνα ήταν ο Κακαβούλας με 24 πόντους, ενώ επιθετικά είχε συμπαραστάτες τους Τσιτσικάο με 20 και Αναστασόπουλο με 11.

Τι μας άρεσε. Η παρουσία του Τάγκα ανέβασε αισθητά την ομάδα του ΤΕΕ, η οποία βρήκε αρκετές λύσεις και από άλλους παίκτες τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Τι δε μας άρεσε. Η κακή επιθετική μέρα του Θοδωρή Σωτηρόπουλου. Αμυντικά ο έμπειρος παίκτης τα πήγε πολύ καλά, αλλά αν ήταν και πιο εύστοχος τότε θα είχαμε μεγάλο ντέρμπι.

TEE: Τάγκας 19(3), Λέρης 17(3), Κολτσίδας 21(1), Καταγής 5, Μπουλούμπασης 6(2), Πρέζας 5, Καρβελάς, Χαρδαλιάς.

PHARMACO TEAM: Τσιτσικάος 20(4), Αναστασόπουλος 11, Σωτηρόπουλος, Χολής, Κατσακιώρης, Κακαβούλας 24(2), Βάτσιος 6, Φαγοπούρνης.