02/10/2024
Oklahomata 7 12 8 22 - 49 -
Novibet 15 14 11 13 - 53 -

Ήρθε η πρώτη νίκη για την Novibet!

Την πρώτη της νίκη στην Development2 League πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Novibet κερδίζοντας τα Oklahomata με 49-53.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση, αφού με πρωταγωνιστές τους Παππά, Γκίνη και Γκίζη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 7-15. Οι γηπεδούχοι ύστερα από αρκετά λεπτά αστοχίας, έδειξαν σημάδια βελτίωσης στα τελευταία λεπτά και πήραν σκορ από τον Πελέκη και τον Έψιμο.

Το δίδυμο Έψιμου - Πελέκη τράβηξε το... κουπί στην επίθεση για τα Oklahomata στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν σχετικά το υπέρ τους προβάδισμα (19-29). Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Γκίνης, Μαρής και Ζάγαρης.

Με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, ορθολογικές επιθέσεις και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Παππά, η Novibet κυριάρχησε ξανά στο παρκέ, προηγήθηκε στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 27-40 και έκανε αποφασιστικότητα βήμα για τη νίκη. Οι "προτοκαλι" από την άλλη μεριά, έκαναν πολλά λάθη, παρουσίασαν πολλά προβλήματα κυρίως στην άμυνα και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν φωτιά στην αναμέτρηση, αφού με αντεπίθεση διαρκείας και καλάθια του Μπισμπίκου μείωσαν σε 47-50 1' πριν την λήξη. Οι φιλοξενούμενοι που δεν ήθελαν να... γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έπαιξαν καλή άμυνα, έβαλαν τις κρίσιμες βολές και έφτασαν Δικαία στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 49-53.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γκίζης με 9 πόντους (4/9 δίποντα, 1/1 βολή) και 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πελέκης με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Oklahomata (Αβαρκιώτης): Πελέκης 15 (2), Μπισμπίκος 13 (1), Αμπράζης, Παπατζέλος 4, Έψιμος 15 (3), Αλαποδήμας 2

Novibet (Λώμης): Κεφάλας 5, Παππάς 10 (1), Γκίνης 11 (3), Ζάγαρης 10, Τσάλλας, Αλυδανδράτος 2, Τσικούρας 2, Γκίζης 9, Μπαλωμένος 2, Μαρής 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των νικητών.