23/10/2021
Reptors 16 10 14 15 - 65 -
Hoopers BC 14 15 12 21 - 62 -

Παλικαρίσια νίκη οι Rapetors!

Στο κλειστό του ΟΑΚΑ  για τo πρωτάθλημα της Development 1 , οι Rapetors πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη  , καθώς επιβλήθηκαν των Hoopers με 65-62.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τους Δόβα και Σακελλαρόπουλο , αφού βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, πήραν ριμπάουντ και έβαλαν μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα στο ενεργητικό τους .

Στο ξεκίνημα τoυ αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο , καθώς προηγήθηκαν , 6-10 και 8-12 , με τους Rapetors να απαντούν και με ένα επιμέρους  6-2 να κλείνουν τη περίοδο σε θέση οδηγού με 16-14 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  πέρασαν μπροστά ακόμη και με πέντε πόντους , 20-15 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να ξεδιπλώνουν στο παρκέ  όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα , καθώς με ένα σερί 6-14 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα τριών πόντων , 26-29 .

Στη τρίτη περίοδο η αναμέτρηση είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ , αφού οι Hoopers προηγήθηκαν 31-37 , ο Δόβας και η παρέα του έφεραν το παιχνίδι στα ίσα , 37-37 , με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με μόλις έναν πόντο , 40-41 .

Αν θα μπορούσαμε να βάλουμε ένα ονοματεπώνυμο στης τελευταία στροφή της αναμέτρησης αυτό θα ήταν του Αντώνη Σακελλαρόπουλου, καθώς ο φόργουορντ των γηπεδούχων ήταν συγκλονιστικός και με δικά του προσωπικά καλάθια έδωσε  προβάδισμα εννιά πόντων στην ομάδα του για πρώτη φορά στο παιχνίδι , 59-50 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Rapetors να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1 με 65-62 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Δόβας με 16 πόντους , 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο  , ενώ για τους Hoopers o εκπληκτικός  είχε 23 πόντους , 11 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Rapetors  είχαν συνολικά 15/35 δίποντα , 4/23 τρίποντα , 23/38 βολές , 38 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 7 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 15 λάθη . Οι Hoopers  είχαν 18/53 δίποντα , 3/9 τρίποντα , 17/27 βολές , 40 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 7 κλεψίματα και 13 λάθη .

Rapetors(Πατσουράκης) : Παπαγεωργίου 8  , Πατσουράκης 3 , Βαγγέλης Κορρές 15 , Μπακάκος 1 , Σακελλαρόπουλος 15  , Καίσαρης 4 , Δόβας 16 , Παύλος Κορρές , Καραμαλέγκος 3 .

Hoopers(Ματθαίος) : Μπίθας 5 , Σιδέρης 23 , Μυστακίδης 9  , Γεωργόπουλος 8 , Δημάκης 4  , Ματθαίος 9 , Ρέμπελος  , Λιόκας 4   .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Αντώνη Σακελλαρόπουλου , καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε απ’ το χέρι τους υπόλοιπους και τους οδήγησε σε μια παλικαρίσια νίκη !