02/04/2023
Undrafted 8 9 10 12 - 39 -
Σκόρπιοι BC 18 14 19 12 - 63 -

Πρωτιά και τώρα Playoff για τους Σκόρπιους!

Σε ένα ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες, οι οποίες καταλάμβαναν τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου, το μοναδικό ενδιαφέρον ήταν αν οι Undrafted θα καταφέρουν να εκθρονίσουν τους Σκόρπιους από την πρώτη θέση. Για να συμβεί βέβαια αυτό θα έπρεπε να κερδίσουν με πάνω από 16 πόντους διαφορά κάτι που έτσι και αλλιώς φάνταζε δύσκολο, αλλά ήρθαν να προστεθούν και οι τραυματισμοί των Undrafted που το έκαναν ακατόρθωτο.

Οι Σκόρπιοι δεν είχαν όρεξη να αστειευτούν και μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς με ομαδικό μπάσκετ, ενώ οι Undrafted τα περίμεναν όλα από Τσιάνο. Το 8-18 του πρώτου δεκαλέπτου φάνταζε φυσιολογικό με βάση την εικόνα του αγώνα.

Και αν κάποιος περίμενε οι Undrafted να ανακάμψουν στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι τέτοιο δεν έγινε σε καμία περίπτωση, αφού οι Σκόρπιοι συνέχισαν να έχουν τρομερό πλουραλισμό στην επίθεση, κρατώντας ταυτόχρονα τους αντιπάλους τους στους 17 πόντους στο ημίχρονο.

Το 17-32 του ημιχρόνου φαινόταν σχεδόν αδύνατο να ανατραπεί με βάση την εικόνα των δύο ομάδων και αποδείχθηκε ότι έτσι ήταν τα πράγματα, αφού το προβάδισμα των Σκόρπιων συνέχισε να αυξάνεται στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με το 27-51 υπέρ τους.

Διαδικαστικό το τέταρτο δεκάλεπτο με Τέγο και Χειράκη να ξεχωρίζουν εν τέλει όσον αφορά το σκοράρισμα για τους Σκόρπιους, ενώ για τους Undrafted σκόραραν μόλις τρεις παίκτες Τσιάνος, Ματεντζόγλου και Θεοδωρόπουλος. Το τελικό 39-63 ίσως είναι και κολακευτικό για τους Undrafted.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Φίλιππος Τέγος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Undrafted είχαν 12/32 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 6/8 βολές, 31 ριμπάουντ και 4 ασίστ για 15 λάθη. Οι Σκόρπιοι BC είχαν 27/47 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 6/8 βολές, 37 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 4 λάθη.

Undrafted (Αγρογιάννης): Θεοδωρόπουλος 11 (1), Κόντος, Ματέντζογλου, Ματεντζόγλου 10 (2), Παπαγεωργίου, Τσιάνος 18 (3)

Σκόρπιοι BC (Χειράκης): Βεζυράκης 2, Ευθυμίου 12, Καρπούζας 9 (1), Μέτσο 4, Μιχαλόπουλος 4, Μπατάλας, Σαραντάρης 2, Τέγος 14, Χειράκης 16

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό μπάσκετ των Σκόρπιων.