10/04/2023
Στιφάδο Bulls 23 17 15 15 - 70 -
West Kings 15 27 7 17 - 66 -

Πρωτιά και ώρα playoff για τους Στιφάδο Bulls!

Την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Elite League by Betsson κατέκτησαν οι Στιφάδο Bulls, καθώς για την 26η και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν τους West Kings με 70-66 και τους άφησαν στην δεύτερη θέση!

Με δύο τρίποντες βόμβες του Βήττα και 4 πόντους του Κοζομπόλη, οι West Kings προηγήθηκαν με 3-10 στα πρώτα 2:30 της συνάντησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 11 πόντους του Ζαχάρου, 4 του Καττή, 3 του Μάλλη και τρίποντο του Πρόκου, προσπέρασαν με 23-15!

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Μαρφαντά ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 9 πόντους του Δακουτρού, 8 του Γεωργούση και τρίποντο του Παναγιωτάκη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 40-42. Τους Στιφάδο Bulls κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Πρόκου και οι 5 του Παλτόγλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χατζή έσφιξε την άμυνά του και με 6 πόντους του Πρόκου, 4 του Καττή και τρίποντο του Παρθένη, πήραν εκ νέου αέρα 8 πόντων, 55-47! Το σκορ της τρίτης περιόδου, 55-49, διαμόρφωσε για λογαριασμό των "Βασιλιάδων" ο Δακουτρός, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Κοζομπόλης και Φωτόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 55-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Ταύροι" άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Πρόκο, Ζαχάρο, Μάλλη και Παλτόγλου, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 70-66. Για τους κίτρινους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Γεωργούσης και Κοζομπόλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/25 βολές, 13/34 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/20 βολές, 12/30 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 4/6 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των West Kings ο Γεωργούσης με 23 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 3/8 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Πρόκος 23 (4), Χατζής, Ζαχάρος 14 (3), Καττής 9, Παλτόγλου 14 (1}, Παρθένης 5 (1)

West Kings (Μαρφαντάς): Σταματόπουλος, Γεωργούσης 23 (5), Παναγιωτάκης 5 (1), Βήττας 11 (2), Δακουτρός 8 (1), Κοζομπόλης 12, Τσεμπέρης 3 (1), Πεζούλας, Φωτόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!