01/07/2024
Pharmaco Team 22 15 15 10 - 62 -
Agrinio Lions 24 20 26 19 - 89 -

Πρωτιά στον Όμιλο για τους Lions

Οι Agrinio Lions επιβλήθηκαν με 89 - 62 της Pharmaco Team και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες πήραν την πρώτη θέση στον 1ο Όμιλο.
Τα λιοντάρια με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν άνετα στη νίκη και εξασφάλισαν θέση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και στο φινάλε του οι Lions είχαν προβάδισμα 2 πόντων.

Μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά, με τη Pharmaco Team να μειώνει στους 7 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Lions ανέβασαν στροφές, ξέφυγαν στο σκορ, έφτασαν μέχρι το +23 και ήταν μπροστά με 18 πόντους στο 30ο λεπτό.

Η Pharmaco Team δε μπόρεσε να αντιδράσει, οι Lions προηγήθηκαν ακόμα και με 31 πόντους στην τελευταία περίοδο και κέρδισαν με το τελικό +27.

Πρώτος σκόρερ της Pharmaco Team ήταν ο Γιώργος Γκρίζης με 20 πόντους, 16 είχε ο Ηλίας Τσιτσικάος και 11 ο Γιώργος Τσιρώνης.
Ο Γιώργος Κάκος με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Betsson MVP του αγώνα Φώτης Τσέπας πρόσθεσε 21, ενώ "διψήφιοι" ήταν και οι Χρήστος Πολύζος και Μιχάλης Κούσης με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τι μας άρεσε. Για ένα ακόμα παιχνίδι οι Lions έπιασαν εξαιρετική απόδοση και δεν άφησαν περιθώρια στη Pharmaco Team να διεκδικήσει κάτι.

Τι δε μας άρεσε. Η Pharmaco Team έδειξε να μην έχει συνοχή και αυτό της στοίχισε τον αποκλεισμό από την τελική φάση.

PHARMACO TEAM: Αργυρης 6(1), Τσιρώνης 11(1), Γκρίζης 20(2), Κουτρουμάνος 4, Παληγεώργος 5, Τσιτσικάος 16(2), Τσουκαλάς, Χολής.

AGRINIO LIONS: Κάκος Χ. 2, Κάκος Γ. 26(8), Καλαμπαλίκης 7(1), Καραμπέτσος 2, Κουβέλης 2, Κούσης 10(1), Μπουκουβάλας, Πολύζος 13(1), Στάμος 6, Τσέπας 21(1).