31/10/2022
Grava Thunders 16 8 17 8 - 49 -
Ανακασιακός 4 11 16 9 - 40 -

Πρώτη νίκη για τους Grava Thunders!

Πρώτη νίκη για τους Grava Thunders στο Basketaki Rebound League , όπου επικράτησαν εύκολα του Ανακασιακού  με σκορ 49-40 . Να σημειωθεί ότι οι Grava Thunders αριθμούσαν μόλις 5 παίκτες ,παρα ταύτα άντεξαν την πίεση και την κούραση.

Ο αγώνας ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες . Οι Grava Thunders ήταν διστακτικοί στο να τρέξουν στους αιφνιδιασμούς στην επίθεση,λόγω της μη  ύπαρξης αλλαγών, και πήγαιναν σε οργανωμένες επιθέσεις τις οποίες μετουσίωνε σε καλάθια ο Κυρίτσης βάζοντας 9  πόντους και μαζεύοντας 5 ριμπάουντ . Έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 16-4.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ανακασιακός προσπάθησε ν'αντιδράσει , ανέβασε την πίεση στην άμυνα και βρήκε πόντους  στην επίθεση από τους Κάρλος και Καμζέλα οι οποίοι είχαν 3 και 4 πόντους αντίστοιχα .Οι Grava Thunders έδειξαν ψυχραιμία και με τους Νάση – Βήχο να πετυχαίνουν από 5 πόντους ,έκλεισαν το ημίχρονο γράφοντας το 24-15.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Grava Thunders ξεκίνησαν καλύτερα , παγίωσαν μια διαφορά που κυμαινόταν από 7 έως 10 πόντους , και έβγαλαν πετυχημένους αιφνιδιασμούς με τους Σωτηριάδη και Κυρίτση να τρέχουν στο γήπεδο. Ο Βήχος πέτυχε 7 πόντους και έδωσε λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ ο  Ανακασιακός  είχε τον Αλεξίου με 5 πόντους στην επίθεση αλλά δυσκολευόταν αρκετά στην άμυνα ζώνης των Grava Thunders.

Στην τέταρτη περίοδο οι Grava Thunders συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό παρ'ολη την έλλειψη αλλαγών που είχαν , έκαναν σωστή διαχείριση του χρόνου και των δυνάμεων τους . Στην επίθεση την σκυτάλη από τον Κυρίτση την πηρέ ο Σωτηριάδης πετυχαίνοντας 6 πόντους .Ο Καμζέλας προσπάθησε από τον Ανακασιακό στην επίθεση αλλά σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε ουσιαστικά να διεκδικήσει την νίκη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο  Δημήτρης Κυρίτσης   με 14 πόντους ,1/1 ελεύθερες βολές , 5/14  δίποντα , 1/4  τρίποντα,  15 ριμπάουντ ,2 ασιστ  και 6 κλεψίματα  ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Καμζέλας  είχε 10 πόντους , 0/4  ελεύθερές βολές, 5/11  δίποντα , 0/1  τρίποντα , 11 ριμπάουντ και 1  κλεψίμο.

Οι νικητές είχαν 6/13 ελεύθερες βολές 17/43  δίποντα 3/13 τρίποντα , 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ και  12  κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 2/11 ελεύθερες βολές , 16/60   δίποντα , 2/24 τρίποντα , 55 ριμπάουντ , 5 ασιστ και 17 κλεψίματα.

Grava Thunder  ( Νάσης ) : Νάσης 9 , Κυρίτσης 14 (1) , Βήχος 12 (1), Μπαντούνας 2 , Σωτηριάδης 12 (1)

Ανακασιακός (Αλέξανδρος Αλεξίου): Αλεξίου 10, Αντωνίου 2 ,  Κάρλος 5 (1),  Καμζέλας 10 , Καραμάνης, Κατσίκας, Μακρής 7 (2), Μπάλος, Παπαδόπουλος, Ρομπότης 17 (1), Τζομπανάκης 2 , Φλώρος 11 .

Τι μας άρεσε : Η σωστή διαχείριση δυνάμεων των Grava Thunders και το πάθος που είχαν για την νίκη!