12/10/2024
Crushers 10 9 10 22 9 60 -
Oklahomata 11 12 13 15 6 57 -

Πρώτη νίκη σε ματς θρίλερ για τους Crushers!

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα έψαχναν οι Crushers απέναντι στα Oklahomata που παρατάχθηκαν με μόλις πέντε παίκτες διαθέσιμους. Χαμηλός ρυθμός και σκορ στο ξεκίνημα με τους Crushers να είναι πιο εύστοχοι και να προηγούνται 8-2. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και προσπέρασαν με καλάθι του Καραμήτσου (8-11). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 10-11.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Τα Oklahomata προηγήθηκαν 17-23 με καλάθι του Καραμήτσου, για να μειώσει ο Θεοδωράκης σε 19-23 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με τέρμα τα γκάζια μπήκαν στην επανάληψη οι Crushers και με σερί 8-0, προηγήθηκαν 27-23. Τα Oklahomata ισορρόπησαν το ματς και με τον Πελέκη να είναι ασταμάτητος προηγήθηκαν με τη λήξη του δεκαλέπτου 29-36.

Ο Πελέκης μπήκε ζεστός και στην τελευταία περίοδο και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (33-43). Ο Θεοδωράκης πήρε μπρος ξανά και μείωσε 39-45. Ο Κώνστας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε φωτιά στο ματς (47-49). Ο Πελέκης μίλησε ξανά για τα Oklahomata (49-51), για να απαντήσει ο Θεοδωράκης (51-51) και να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Πελέκης έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (53-57). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με τους Κώνστα, Θεοδωράκη πέρασαν μπροστά στο σκορ 60-57. Ο εξαντλημένος Πελέκης αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης και έτσι οι Crushers πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιάσων Θεοδωράκης με 21 πόντους, 17 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Καραμήτσος με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα.

Crushers (Δρόσος): Δρόσος 6, Ζαχαριάς, Καράμπελας 2, Θεοδωράκης 21, Κατσαρός 4, Κουτσοδημητρόπουλος 6, Κώνστας 17, Σέρρας, Τσιχριτζής 4.

Oklahomata (Καραμήτσος): Αμπράζης 5, Ζαμπέλης 8, Καραμήτσος 15, Παπατζέλος 6, Πελέκης 23.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των 5 φιλοξενούμενων σε όλο το ματς και η ανατροπή των Crushers.