13/10/2024
Φιορετσίνα 17 11 6 11 - 45 -
Aballiers 16 9 4 23 - 52 -

Πρώτη νίκη με σούπερ άμυνα!

Με τρίποντα του Κρητικού και δίποντο του Κουτσώνα, οι Aballiers έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, εκμεταλλεύτηκαν τα αθλητικά προσόντα των Σκούρα και Μαλακού και πήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο φινάλε του δεκαλέπτου (17-16).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα μάλιστα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια. Η Φιορετσίνα ούσα πιο ουσιαστική στα τελευταία λεπτά κατάφερε να προηγηθεί με 28-25 και έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά μέσω της καλής άμυνάς τους κατάφεραν να περιορίσουν την επιθετική δραστηριότητα των αντιπάλων και να μείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι άμυνες είχαν και πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο στην επανάληψη, οι δύο ομάδες πάλευαν για κάθε κατοχή και σκόραραν με το... σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή και με επιμέρους σκορ 6-4 προηγήθηκαν με 34-29. Οι Κουλούρης και Ν. Κεχρής ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, ενώ από άλλη μεριά διακρίθηκε ο Κουτσώνας.

Με σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γκιάτα και Βερνίκο, οι Aballiers έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, έκαναν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά και έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί της Φιορετσίνα, παίρνοντας παράλληλα την πρώτη τους νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να κάνουν ορθολογικές επιθέσεις και παρά το μεγάλο τρίποντο του Ν. Κεχρή, γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γκιάτας με 13 πόντους (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σκούρας με 19 πόντους.

Φιορετσίνα: Αθανασόπουλος 2, Γιαννουλάκης, Β. Κεχρής, Ν. Κεχρής 6 (1), Κουλούρης 3, Λεωνάκης, Μακρίδης 2, Μακρυγιάννης 4, Μαλακός 8, Σιώλος 1, Σκούρας 19

Aballiers: Βερνίκος 11, Γκιάτας 13 (1), Σ. Θάνος 12 (1), Ν. Θάνος 2, Κουτσώνας 4, Λιακόπουλος, Κρητικός 10 (2)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο προσέγγισαν το παιχνίδι οι νικητές στο δεύτερο ημίχρονο.