10/10/2024
Destroyed Pistons 14 12 20 13 - 59 -
Boom Shakalaka 13 11 7 15 - 46 -

Η πρώτη «πιστολιά» ήρθε από τους Destroyed Pistons!

Οι Destroyed Pistons έγιναν η ομάδα που υποχρέωσε την Boom Shakalaka στην πρώτη της ήττα στη νέα σεζόν, καθώς το βράδυ της Πέμπτης 10 Οκτωβρίου επικράτησαν με 59-46. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο κυριάρχησαν και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν καλά το προβάδισμά τους ώστε να πανηγυρίσουν τη 2η νίκη τους (2-1). Η Boom Shakalaka από τη μεριά της πλήρωσε τη κακή εμφάνιση στη τρίτη περίοδο και έτσι δεν μπόρεσε να γλιτώσει το πρώτο «στραβοπάτημα» (2-1).

Ο ρυθμός ήταν καλό από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού, με τους Κάππα και Μουιμπουά να βάζουν μπροστά τους Pistons με 9-5. Ο Μπούρμπουλας πήρε… μπρος και βοήθησε ώστε οι φιλοξενούμενοι να προσπεράσουν για το 12-13. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο, βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους καθώς ο Παπαναστασίου έγραψε το 14-13.

Οι Destroyed Pistons βρήκαν σουτ ψυχολογίας, με τους Παπαναστασίου και Μητσογιάννη να κάνουν καλη δουλειά και να φέρνουν το σκορ στο 23-17. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι «σίγησαν» και η Boom Shakalaka έφτιαξε ένα δικό της σερί, με τον Σαραντόπουλο να κάνει την αρχή και τον Καρρά να ακολουθεί ώστε να φέρουν «τούμπα» το σκορ (23-24). Ο Μάνος, όμως, είχε απάντηση και έτσι το ημόχρονο έκλεισε στο 26-24.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, σε αντίθεση με τους Destroyed Pistons οι οποίοι έπαιζαν με πιο «καθαρό» μυαλό. Κάπως έτσι με ένα δικό τους σερί οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 34-24, με τους φιλοξενούμενους να χρειάζονται 4 λεπτά για να βγουν από την αδράνεια (34-27). Η διαφορά των 10 πόντων επέστρεψε λίγο μετά, με τον Μητσογιάννη να προσφέρει πολλά στην επίθεση και τον Καλογερόπουλο επίσης να δίνει λύσεις για το 39-29. Ο Παπαναστασίου εξακολουθούσε να είναι δραστήριος και έτσι στο τέλος της τρίτης περιόδου η απόσταση είχε φτάσει στο +15(46-31).

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι Destroyed Pistons καλούνταν να υπερασπιστούν το καλό προβάδισμα, ενώ η Boom Shakalaka έπρεπε να κάνει μία υπέρβαση και με το χρόνο να μην είναι υπέρ της. Ο Μπούρμπουλας προσπάθησε με τα τρίποντά του να κρατήσει «ζωντανή» την ελπίδα, αλλά από την άλλη Σπανόπουλος, Μάνος και Σαχινίδης δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους και κάπως έτσι οι Destroyed Pistons κλείδωσαν τη νίκη. Το τελικό σκορ έγραψε 59-46 και με αυτό το τρόπο οι Pistons έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια τους.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήριος Μάνος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από την Boom Shakalaka ξεχώρισε ο Ιωάννης Μπούρμπουλας με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης 2(4ρ.), Καλογερόπουλος 3(5ρ.), Κάππας 4(5ρ.), Μάνος 11(8ρ.), Μητσογιάννης 6(8ρ.), Μουιμπουά 8(6ρ.), Παπαναστασίου 14(1ρ.), Σαχινίδης 8(3ρ.), Σπανόπουλος 3(6ρ.)

Boom Shakalaka (Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης, Καρράς 4(3ρ.), Κοττέας 2(8ρ.), Λάσκος 2(2ρ.), Μπούρμπουλας 14(5ρ.), Μπουρνουσούζης 3(2ρ.), Πολάκης 2(6ρ.), Σαραντόπουλος 7(2ρ.), Φλόκας 12(1ρ.), Χατζηθεοδώρου

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Destroyed Pistons!