14/10/2024
Sun City Spurs 13 18 16 26 - 73 -
New World Fix 12 15 21 22 - 70 -

Πρώτη νίκη για τα "Σπιρούνια" με Θεοδωρόπουλο!

Με τον Θοδωρή Θεοδωρόπουλο να βάζει τεράστιο τρίποντο λίγο πριν τη λήξη, οι Sun City Spurs ανάγκασαν τους New World Fix στην πρώτη φετινή τους ήττα με σκορ 73-70, πήραν κιόλας παράλληλα την πρώτη τους στη φετινή Elite by Novibet κατηγορία!

Με μπόλικη διάθεση να δείξουν ένα πρόσωπο αντάξιο των προσδοκιών αλλά και της ποιότητάς τους, οι Sun City Spurs με τον Θεοδωρόπουλο οδηγό μπήκαν και μπροστά στο σκορ αλλά και έδειξαν πως είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Η είσοδος του Κοσμίδη στη γραμμή ψηλών... έδεσε τους Fix, με τον Ζωιτό να ανεβαίνει και αυτός για τη μείωση στο 13-12 πρώτης περιόδου. Ο Πάλης μπήκε και έκανε αυτό που ξέρει όσο λίγοι, σούταρε για τρεις! Ο "Γιόβα" ακολούθησε και έβαλε άλλα 2, για την βελτιωμένη εικόνα των γηπεδούχων και το προβάδισμα με 31-27 για ημίχρονο!

Οι "πορτοκαλί" είχαν ένα γρήγορο 0-6 που τους έβαλε μπροστά και έδειξαν ξεκάθαρα πως επανήλθαν στο ματς! Ο Ζωιτός και ο... αεικίνητος Τσιρίδης συνεργάστηκαν έτσι ώστε η παρέα του Τασιούδη να περάσει μπροστά, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-48 για Fux! Έμελλε όμως το παιχνίδι να το κρίνει ο Novibet MVP του! Ο Θεοδωρόπουλος είδε τους Spurs να παίρνουν αδιανόητα κακές επιλογές, να πάνε να δώσουν το παιχνίδι στους Fix, αλλά με ένα τρομερό τρίποντο από τα 8 μέτρα... τέζαρε τους "πορτοκαλί" και έδωσε τη νίκη στην παρέα του Σταυρόπουλου με σκορ 73-70.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Θεοδωρόπουλος με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Μυστιλόγλου με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Κυπριανός, Πανδής 6, Θεοδωρόπουλος 13, Πάλλης 12, Μπιτζής 5, Ροζής 16, Διονυσόπουλος 1, Γιοβάνης 8, Κυριαζίδης 8, Σιφναίος 4.

New World Fix (Τασιούδης): Κοσμίδης 2, Τσιρίδης 2, Ζωιτός 14. Ρωμοσιός 15, Παπαϊωάννου 15, Μυστιλόγλου 15, Χατζιδάκης 3, Κουκουλάς 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!