22/06/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 10 10 12 17 - 49 -
Boom Shakalaka 13 6 12 28 - 59 -

Πρώτο Boom για την Shakalaka!

Την πρώτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο της Summer D2-League πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων η Boom Shakalaka, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τον Koloso Dunk & Donuts με 49-59, ωστόσο αμφότερες οι δύο ομάδες δύσκολα προλαβαίνουν την τετράδα!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Boom Shakalaka στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Μπούρμπουλα, 4 του Σαραντόπουλου και βοήθειες των Μανία – Κοττέα, προηγήθηκε με 4-11, 3:20 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με δύο τρίποντες βόμβες του Παλλαντζά, πλησίασαν στους 3, 10-13!

Στην δεύτερη περίοδο ο Kolosos Dunk & Donuts έσφιξε την άμυνά του και με 5 νέους πόντους του Παλλαντζά, 3 του Χουλιαρά και καλάθι του Τσαμπαρλή, πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 20-19. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Μπούρμπουλα και Σαραντόπουλου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Μιχαηλίδη και 4 πόντους του Τσαμπαρλή, η παρέα του Ζαμπούρα διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 32-31. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η Boom Shakalaka, νε τον Μπουρνουσούζη να εκτελεί δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ, ενώ 4 πόντους πέτυχε μέσα από την ρακέτα ο Λάσκος. Σκορ τρίτης περιόδου 32-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Boom Shakalaka έβγαλε περισσότερο πάθος για τη νίκη και με μεγάλα σουτ των Μπούρμπουλα, Κοττέα, Μπουρνουσούζη και Λάσκου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 49-59. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ζαμπούρας και Χουλιαράς, με τον πρώτο να παρακολουθεί το τελευταίο πεντάλεπτο από την εξέδρα λόγω αποβολής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 11/39 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 14/43 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος του Κολοσσού ο Παλλαντζάς με 14 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για την Boom Shakalaka ο Μπούρμπουλας με 20 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/9 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Kolosos Dunk & Donuts (Ζαμπούρας): Κολτσίδης 2, Μιχαηλίδης 6 (2), Χουλιαράς  13 (1), Ζαμπούρας 5 (1), Παλλαντζάς 14 (4), Τσαμπαρλής 9

Boom Shakalaka (Μουστάκας): Μπούρμπουλας 20 (4), Μανίας 2, Κοττέας 9 (1), Σαραντόπουλος 9 (1), Μπουρνουσούζης 11 (3), Λάσκος 8

Τι μας άρεσε: Τα πολλά τρίποντα της συνάντησης!