19/09/2022
Brothers United 17 9 22 10 - 58 -
Bulldogs 3 12 7 20 - 42 -

Πρώτο δείγμα θετικό για τους Brothers United!

Στο κλειστό του Πικερμίου για το Basketaki Cup , οι Brothers United ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση , καθώς επικράτησαν των Bulldogs με σκορ 58-42 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Βασίλη Διαμαντή , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου η παρέα του Βασίλη Καράμπελα πήρε τα ηνία στο σκορ , 4-3 , ενώ με όπλο την εξαιρετική της άμυνα πέτυχε δεκατρείς αναπάντητους πόντους , 13-0 , κλείνοντας τη περίοδο στο συν δεκατέσσερα ,17-3 . Ο Βασίλης Καραντζής πέτυχε 5 πόντους , ενώ οι Κομνηνός Λούβαρης , Άρης Λούβαρης και Μίλτος Δημητρακόπουλος είχαν από έναν.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με τους Λούβαρη και Δημητρακόπουλο να ηγούνται των προσπαθειών τους έριξαν τη διαφορά στους δέκα , 17-7 και 19-9 , οι Brothers με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 7-2 αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους δεκαπέντε , 26-11 , με τους οράνιε να απαντούν , καθώς με ένα δικό τους 0-4 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο μείον έντεκα , 26-15 . Ο Καραντζής πέτυχε 3 πόντους , ενώ ο Άρης Λούβαρης είχε 7 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη διαφορά των δεκαέξι πόντων , 48-22 . Ο Ελέζογλου πέτυχε 9 πόντους , ενώ ο Κομνηνός Λούβαρης είχε 5.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση με σκορ 58-42 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Διαμαντής με 8 πόντους , 10 ριμπάουντ , ασίστ και 3 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Αριστείδης Λούβαρης είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Brothers United είχαν 16/40 δίποντα , 6/19 τρίποντα , 8/12 βολές , 34 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/31 δίποντα , 3/24 τρίποντα , 11/20 βολές , 37 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 8 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 13 λάθη .

Brothers United(Καράμπελας): Ελέζογλου 12 , Αβούρης 4 , Λεγάκης 2 , Καλαματιανός 3 , Αρχοντουλάκης 3 , Πίτος 10 , Διαμαντής 8 , Παππάς 3 , Κατραντζής 9 , Μπιτζής 4 .

BullDogs(Δημητρακόπουλος) : Κομηνός Λουβάρης 12 , Γαλάνης , Πέτρος Διαμάντης 5 , Γεωργόπουλος , Δημητρακόπουλος 3 , Λαζανάκης 6 , Γκορτζάς 1 , Αριστείδης Λούβαρης 15.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των νικητών καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !