24/01/2023
Iron Maidan 17 20 14 16 - 67 -
Αμόκ 37 16 11 16 - 80 -

Πρώτο δεκάλεπτο και μετά συντήρηση!

Με τη διαφορά να πηγαίνει στους 20 πόντους (17-37) στη λήξη της πρώτης περιόδου, η ΑΜΟΚ διαχειρίστηκε άψογα τα υπόλοιπα 30 λεπτά αγώνα και επικράτησε των Iron Maidan με το τελικό 67-80.

Ο Μάινα βρήκε τον τρόπο να απειλήσει από... παντού, με την άμυνά των φιλοξενούμενων να μην μπορεί να τον περιορίσει. Ο Κατσίγαρης ξεκίνησε να πετάει βότσαλα στη... θάλασσα και με 4 (!) τρίποντα ανέβασε τον ρυθμό, ο Ορφανός ακολούθησε και η ΑΜΟΚ έκλεισε την πρώτη περίοδο με το εκπληκτικό 17-37.

Παιχνίδι... ΝΒΑ, με τη μία φάση να "καβαλάει" την άλλη, τον Ορφανό να τρέχει και τους Τσατσάνη Γρηγορίου να εκτελούν από τς 6.75. Μάχες από τον Παληγιάννη για τους "πράσινους", με τον έμπειρο φόργουορντ να έχει έντονη παρουσία στο ποστ, αλλά δύσκολο έργο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-53 για ΑΜΟΚ.

Οι Maidan βελτιωμένοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν ό,τι τους αναλογούν, αλλά Βιγικάκης και Καστρίτης δεν άφησαν περιθώρια γι αυτό, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 51-64 για ΑΜΟΚ, η οποία έμενε απλώς να είναι κυνική και στα στάνταρ του αγώνα για να πάρει το ροζ φύλλο, με δέκα λεπτά να απομένουν.

Ο αγώνας δεν είχε τελειώσει, καθώς τα 10 λεπτά που απέμειναν ήταν αρκετά για να γίνει η... μπόμπα αν η ΑΜΟΚ δεν ήταν συγκεντρωμένη και προσεκτική, πράγμα που έκανε εν τέλει και έφτασε δίκαια στην επικράτηση με το τελικό 67-80.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 5 πόντους, 14 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Maidan ξεχώρισε ο Ιωάννης Μάινα με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/39 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 18/24 βολές, 35 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 20 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/44 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 8/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.

Iron Maidan (Μακρής): Γεράκος 3, Μάινα 28, Μακρής Α. 14, Μακρής Δ. 2, Μαλτέζος Θ. 2, Μαλτέζος Μ. 5, Παληγιάννης 10, Τζεμπελίκος 3.

ΑΜΟΚ (Δουρακάκης): Αβαρκιώτης 6, Βιγικάκης 13, Γράψας 2, Γρηγορίου 11, Διονυσόπουλος 6, Καστρίτης 4, Κατσίγαρης 17, Ορφανός 5, Περγαντής 6, Πρωτόπαπας 4, Τσατσάνης 6.

Τί μας άρεσε: Η πολυφωνία της ΑΜΟΚ!