21/09/2022
Myrmidons BC 6 6 15 7 - 34 -
Somalia Pirates 19 13 13 18 - 63 -

Πρώτο φετινό Πειρατικό!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό γήπεδο του Πικερμίου οι Myrmidons υποδέχθηκαν τους Somalia Pirates για την πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Basketaki Cup. Η ομάδα του coach Βελιβασάκη πάτησε από νωρίς το γκάζι και απλοποίησε από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη απέναντι στους σαφώς ανέτοιμους Μυρμιδόνες. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μιχάλη Καλφαγιάννη που σταμάτησε στους 22 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με αρκετά καλό ρυθμό επιθετικά και αποτελεσματικότητα στην άμυνα οι Σομαλοί έχτισαν από νωρίς διαφορά. Παπαηλίου και Καλφαγιάννης με 4 πόντους έκαστος, Ντούλης – Νικολουζάκης με 3 τράβηξαν στο κουπί, την ώρα που οι Μυρμιδόνες έβρισκαν λύσεις μόνο στο δίδυμο Καλόσακας – Κοσκινάς. Σκορ δεκαλέπτου, 6-19.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν τον δείκτη της διαφοράς μέχρι και το +20. Ο μετέπειτα Betsson mvp Καλφαγιάννης συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Myrmidons, που κινήθηκαν εκ νέου σε ρηχά νερά. Σκορ ημιχρόνου, 12-32.