15/10/2022
Gallika and Piano BC 20 17 15 2 - 54 -
Blastiakos 15 16 2 14 - 47 -

Πρώτο ροζ φύλλο για τα Gallika & Piano!

Το μεσημεράκι του Σαββάτου, 15 Οκτωβρίου, στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, τα Gallika και Piano πήραν σημαντική διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά την πίεση του Blastiakou στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 54 – 47.

Οι δύο ομάδες έπαιζαν σε υψηλούς ρυθμούς στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι υψηλό και τα Gallika να διατηρούν το προβάδισμα με 20-15. Ο συνήθης ύποπτος Γράδος ήταν ηγετικός με 9 πόντους, με τον Σ. Πιερρουτσάκο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5, ενώ για τον Blastiako ξεχώρισε ο Σωτηρίου με 7 πόντους, με Θεοδωρομανωλάκη και Τροχαλιά να ακολουθούν με 3 έκαστος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ηταν ισορροπημένο(17-16) μεταξύ των δύο ομάδων, είχε και πάλι υψηλό σκορ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 37 – 31. Ο Μωραγέμος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά, με τον Σ.Πιερρουτσάκο να βάζει 4 και τον Γκίκα να σκοράρει από την περιφέρεια. Για τους φιλοξενούμενους πρώτο βιολί ήταν ο Θεοδωρομανωλάκης με 5 πόντους, με τον Τροχαλιά να βάζει 4 και τους Σωτηρίου και Μποτσανίτη από 3.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν τα Gallika την τρίτη περίοδο, καθώς με το δίδυμο Καπετανίδη – Μωραγέμου να βάζουν από 6 πόντους έκαστος, έτρεξαν σερί 15 – 2, στέλνοντας την διαφορά στο + 19. Το μοναδικό καλάθι για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Κάτοικος.

Άλλαξε εντελώς η εικόνα της αναμέτρησης στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Σωτηρίου πήρε από τον χεράκι τον Blastiako με 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του, χωρίς όμως να καταφέρει να αλλάξει την έκβαση του αγώνα, παρότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Γράδο, για το τελικό 54 – 47.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σταύρος Πιερρουτσάκος με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σωτηρίου με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Gallika είχαν 17/41 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 5/13 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Ο Blastiakos είχε 12/32 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 5/15 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Gallika and Piano (Πιερρουτσάκος ): Γκίκας 3, Γράδος 11, Καπετανίδης 10, Μωραγέμος 18, Ντούρος, Πετρόπουλος, Σ. Πιερρουτσάκος 9, Ι. Πιερρουτσάκος 3.

Blastiakos(Γεροντάκης):Γεροντάκης 4(8ρ.), Θεοδωρομανωλάκης 17, Κάτοικος δύο, Σκαρώνης 4, Σωτηρίου 19(8ρ.), Τροχαλιάς 8(7ρ.), Μποτσανίτης.

Τι μας άρεσε: Η τρίτη περίοδος των νικητών και η πίστη που είχαν οι ηττημένοι και πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος.