22/09/2023
Orlando Tragics 13 11 17 15 - 65 -
Kolosos Dunk n' Donuts 16 19 15 12 - 53 -

Πρώτο ροζ φύλλο για τους Tragics!

Την πρώτη τους νίκη για φέτος πήραν οι Orlando Tragics, απέναντι στον μαχητικό Kolosos Dunk n΄ Donuts, επικρατώντας με 65-53. Στο 1-1 πλέον η ομάδα του Κριαλάκου και του Τσαμουρά, από την άλλη η ομάδα του Ζαμπούρα ξεκινάει τη σεζόν με ήττα. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Με ένα τρίποντο για τη κάθε ομάδα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Αγγελιδάκη από τη μεριά του Tragics και τον Kαραμπεσίνη (6π.) από τον Κολοσσό να βρίσκουν γρήγορα-γρήγορα  στόχο από τα 6,75. Ο Σωτηριάδης οδήγούσε τον Κολοσσό στα πρώτα πέντε λεπτά, με πέντε δικούς του πόντους, ενώ οι Tragics σούταραν με καλά ποσοστά από τη γραμμή των 6,75, με τον Σπυράτο να πετυχαίνει δύο τρίποντα στα πρώτα 6,5 λεπτά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με το σκορ στο φωτεινό πίνακα να γράφει 13-16 μετά τα πρώτα 10 λεπτά.

Μουδιασμένα μπήκαν οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς παρέμειναν άποντες για τα πρώτα τρία λεπτά. Ο Κριαλάκος με δύο βολές έσπασε το ρόδι για τους Tragics, για να τον ακολουθήσουν οι πέντε πόντοι του Σπυράτου και οι τέσσερις του Παπαντώνη. Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις δια χειρός Σωτηριάδη (3π.) και Ρούσση (4π.), αλλά οι Orlando πήραν κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Πλούσιο σε θέαμα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να μπαίνει αφηνιασμένος και να τρέχει 13-2 σερί στα πρώτα 4,5 λεπτά, με τρίποντα του Στάμου, του Ζαμπούρα και του Καραμπεσύνη (5π. έκαστος). Οι Tragics βρήκαν απάντηση, με τέσσερις πόντους του Αγγελιδάκη και 5 πόντους του Κριαλάκου και έστειλαν τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή, 1:20 πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Orlando Tragics συνέχισαν να προκαλούν προβλήματα στην άμυνα του Kολοσσού και ξέφυγαν στο σκορ με 61-47, 5:15 το τέλος, με μπροστάρη τον Σπυράτο (5π.). Ο Καραμπεσύνης βρήκε στόχο από τα 6.75 για τον Κολοσσό, χωρίς όμως αυτό είναι αρκετό καθώς οι Tragics διατήρησαν τα ηνία του σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη με 65-53.

Betsson mvp για τους Tragics αναδείχτηκε ο Απόστολος Κριαλάκος με 14 πόντους,13 ριμπαουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Kolosos Dunk n΄ Donuts (Ζαμπούρας):  Ζαμπούρας 11 (5ασ.), Καραμπεσύνης 16, Κωστέτσος, Μπατσίκας, Ρούσσης 4 (9ριμπ.), Στάμου 5, Σωτηριάδης 15, Χαροκόπος 2

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Αγγελιδάκης 13, Κριαλάκος 14, Κωνσταντίνου 5, Παπαντώνης 9, Σπυράτος 14, Στασινός 6, Τσαμουράς 2, Τσιώγκας 2

Τι μας άρεσε: Το πλούσιο σε θέαμα τρίτο δεκάλεπτο

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Χαροκόπου στην αρχή. Περαστικά Κωνσταντίνε!