09/10/2022
Baca Juniors BC 8 2 9 12 - 31 -
Clowns 11 20 10 11 - 52 -

Πρώτο ροζ φύλλο για τους Clowns!

Στο κλειστό του Αγ. Νικολάου, για το πρωτάθλημα της Development League, οι Clowns έκαναν την πρώτη τους νίκη για φέτος, καθώς επιβλήθηκαν της ομάδας Baca Juniors με σκορ 31-52.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες, με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν αρκετά να βρουν διέξοδο προς το καλάθι, με το σκορ της περιόδου να κλείνει στο 8-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με συνεχόμενα καλάθια του Πάτρου και του Μπουρνάζου, οι Clowns πήραν διαφορά και ελέγχοντας το παιχνίδι, έδωσαν αέρα 21 πόντων στην ομάδα τους. Στην αντίπερα όχθη η Baca συνέχισε να αντιμετωπίζει μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με μόλις 10 πόντους στο ενεργητικό της(10-31).

Στο ίδιο έργο θεατές βρεθήκαμε και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Clowns κυριάρχησαν ολοκληρωτικά σε άμυνα και επίθεση, με την Baca να μην μπορεί να βρει λύσεις σε καμία πλευρά του γηπεδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική υπόθεση. Με τους Clowns να έχουν ήδη το ροζ φύλλο στα χέρια τους και με την Baca να έχει αποδεχτεί πλέον την μοίρα της, φτάσαμε στο τελικό 31-52!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μπουρνάζος, με 15 πόντους ,9 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Γαργαλάκος είχε 10 πόντους , 7 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 1 κόψιμο.

Οι νικητές είχαν 2/6 ελεύθερες βολές ,16/54 δίποντα , 6/15 τρίποντα , 54 ριμπάουντ ,8 ασιστ και 5 κλεψίματα, ενώ οι Baca Juniors BC ειχαν 2/2 ελεύθερες βολές, 10/41 δίποντα , 3/15 τρίποντα , είχαν 30 ριμπάουντ , 8 ασιστ και 5 κλεψίματα

Baca Juniors BC (Κοσφίκης): Γρίβας 5 (1), Τσαμοδήμος 5(1), Κασφίκης , Σπεντζούρης , Γαργαλάκος 10, Γεωργόπουλος 4, Βουλιώτης 2, Φουντούκας 2

Clowns (Μελλάς): Σουσάνης 2, Πάτρος 9, Κιούσης 3 (1), Μπουρνάζος 15(4), Βασιλάκος 9(1), Μελάς 10, Σκλαβούνος 2 , Αρβανιτάκης 2

Τι μας άρεσε: Οι εξαιρετικοί αιφνιδιασμοί των νικητών