20/04/2024
Peristeri Trelleborg 12 19 12 18 - 61 -
Buzzer Beer 8 12 18 10 - 48 -

Πρώτο ροζ στο Summer για τους Trelleborg!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με τους 5 γρήγορους πόντους του Τύρου, για να έρθουν στη συνέχεια οι 3 πόντους του Παύλου, που έδωσαν μια μικρή διαφορά στους Trelleborg. Η απάντηση ήταν άμεση για τους φιλοξενούμενους με τους 4 πόντους του Ρήγα κοντά στο καλάθι, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 12-8.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Trelleborg να ανεβάζουν ρυθμό και να βρίσκουν ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Εκπληκτικός Δρακόπουλος για τους γηπεδούχους σημείωσε 13 πόντους, δίνοντας μια ασφαλή διαφορά στην ομάδα του. Για τους φιλοξενούμενους σε καλημέρα έδειξε να βρίσκεται ο Αποστόλου, ο οποίος με 7 πόντους κράτησε κοντά την Buzzer Beer στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται πίσω με 31-20 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Beer, μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Τρομερός Απόστολου για ακόμη ένα δεκάλεπτο με σκόραρε 13 πόντους, βάζοντας τους φιλοξενούμενους στο κόλπο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ μόνο με το τρίποντο του Δρακοπούλου και τους 3 πόντους του Βαγενά, με τους Trelleborg να κλείνουν προηγούμενοι την τρίτη περίοδο με 43-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, η Beer έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι 7 πόντοι του Αποστόλου στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετοί, με τους Trelleborg να δείχνουν ποιότητα στο τέλος και να καθαρίζουν το ματς με το τρίποντο του Δαλέζου. Τελικό σκορ στο κάρβουνο 61-48, με τους Trelleborg να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στο Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δρακόπουλος με 22 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αποστόλου με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Trelleborg (Παύλου): Παύλου 10, Μακρής 7, Δρακόπουλος 22, Τύρος 7, Δαλέζος, Τάτσης, Σταυρόπουλος, Δαλέζος 5, Τσίνζτας 5, Βαγενάς 5

Buzzer Beer (Χατζής): Χατζής 4, Αποστόλου 29, Χάντικας 2, Ρήγας 5, Παπαδόπουλος 7, Παρήμερος, Αρχοντάκης 1, Κάτσας

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!