19/10/2023
Iguana Pacers 15 16 23 14 - 68 -
Γιουγκοπιάστηκα 11 10 15 10 - 46 -

Πρώτο ροζ φύλλο για τους Iguana Pacers!

Στο κλειστό του Μαζαράκης, για το πρωτάθλημα της Master, οι Iguana Pacers πήραν μία εύκολη νίκη, καθώς επιβλήθηκαν των Γιουγκοπιάστηκα 68-46 και πήραν την πρώτη τους νίκη, για τη φετινή αγωνιστική χρονιά, στον τρίτο όμιλο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενος ελαφρώς καλύτερους στα πρώτα δέκα λεπτά, καθώς με 10 πόντους του Γεωργίου και 3 του Παπαζαχαρίου, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 15-11. Για την Γιουγκοπιάστηκα απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Κορωνάκος, αφού έβαλε τους 9 από τους 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι, θέλανε να βάλουν τις βάσεις από νωρίς για την πρώτη τους νίκη.  Βγήκαν στο παρκέ πιο συγκεντρωμένοι και πέτυχαν καλάθια με τους Γεωργίου (7π) και Μοσχέτα (5π). Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι,  με τον Κορωνάκο να προσθέτει άλλους 3 πόντους και τον Σακαρέλλη να πετυχαίνει δυο τρίποντα, είδαν την ομάδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω σκορ 31-21

Αρχή δευτέρου ημιχρόνου, με την παραγωγικότητα των Iguana Pacers na βρίσκεται στα ύψη χάρη στους 8 πόντους του Γεωργίου και τις 5 τρίποντες βόμβες από τον Μοσχέτα!  Στην αντίπερα όχθη, η Γιουγκοπιάστηκα, έκανε πολλά λάθη και βρήκε πολύ δύσκολα καλάθια, χωρίς να έχει απάντηση, στο επιθετικό κρεσέντο των Iguana. Λήξη τρίτου δεκαλέπτου 54-36

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου. Οι Iguana Pacers πίεσαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, η Γιουγκοπιάστηκα δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και επικράτησαν με 68-46

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17βολές, 16/41 δίποντα και 8/25τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 15/31 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, 2 κοψίματα και έκαναν 18 λάθη

Betsson mvp των Iguana,   ο Γεωργιου με 27 πόντους. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, είχε 3 κλεψίματα,  μοίρασε 3 ασίστ. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Κορωνάκος  με 16 πόντους. Πήρε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και έκανε 5λάθη.

Iguana Pacers (Ανδριώτης): Ανδριώτης 2. Γεωργίου 27, Γιαννόπουλος 8, Μοσχέτας 28, Παλάσκασ, Παπαζαχαρίου 3, Φαρούπας

Γιουγκοπιάστηκα (Δεσπότης): Δεσπότης 2, Κορωνάκος 16, Κωσταρίδης, Παπαγεωργίου 15, Πατάγιας 7, Πουριέζης, Σακαρέλος 6

Τι μας άρεσε: Τα τρίποντα του Μοσχέτα!