26/09/2022
ReTirees 6 15 19 10 - 50 -
Uncle Drew 20 13 17 16 - 66 -

Πρώτο ροζάκι για τον Uncle Drew!

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Elite League by Betsson πήρε χθες το βράδυ ο Uncle Drew, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε τους ReTirees με 50-66 στο κλειστό του Περιστερίου!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε o Uncle Drew στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Οικονομάκου, 6 του Μπονάτσου και τρίποντα των Κανδηράκη - Χαλκιόπουλου, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 6-20! Ο Κωστούλας με 4 πόντους και ο Τσιρίδης με 2 βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +18, 12-30, και τελικά με ακόμη 8 πόντους του Χαλκιόπουλου και δίποντα των Κοτσόλη - Μπονάτσου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 21-33. Τους ReTirees κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Τσιλάβης (5π), Τσιρίδης (4π) και Πλεξουσάκης (3π).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Τρούσα, 5 του Ιατρού και 4 του Μπονάτσου, η παρέα του Βενέτη διατήρησε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 40-50. Για το συγκρότημα του Κουσούλη στο τρίτο δεκάλεπτο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση οι Σκοπελίτης και Στόλης με 10 και 6 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 40-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "ροζούληδες", αν και είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 5, διατήρησαν την ηρεμία στο παιχνίδι τους και με δράστες στην επίθεση τους Χαλκιόπουλο, Καμπά, Μπονάτσο και Βαρβαρίδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 50-66. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι "Συνταξιούχοι" για την ανατροπή, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Στόλη, Σαρρή και Γιαμαίου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 17/44 δίποντα και 2/24 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/22 βολές, 22/45 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Τσιρίδης με 8 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp του Uncle Drew ο Χαλκιόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 4/8 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 5 (1), Μέξας, Τσιρίδης 8, Λουκόπουλος 1, Τσιλάβης 5, Γιαμαίος 2, Στόλης 9 (1), Πλεξουσάκης 4, Κωστούλας 6, Σκοπελίτης 10

Uncle Drew (Βενέτης): Κοτσόλης 2, Καμπάς 3, Χαλκιόπουλος 20 (4), Βαρβαρίδης 5, Μπονάτσος 14, Κανδηράκης 3 (1), Ιατρού 7, Οικονομάκος 6, Τρούσας 6

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των νικητών!