04/07/2021
Γιουγκοπιάστηκα 7 20 9 15 - 51 -
Anonymous BC 19 11 13 14 - 57 -

Πρώτο ροζάκι για τους Anonymous!

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, οι Anonymous κέρδισαν την Γιουγκοπιάστηκα με 51-57 για την τρίτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Summer Development League, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Anonymous, καθώς με 6 πόντους του Ουζουνίδη, 4 του Τζουβάρα και 4 του Καστρινού, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 7-19. Ο Τσάνταλης με 4 πόντους και ο Μπαντράς με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, καθώς η Γιουγκοπιάστηκα με δράστες στην επίθεση τους Τσάνταλη και Πατάγια με 10 και 7 πόντους, αντίστοιχα, πλησίασε στους 3, 27-30. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Τζουβάρας και Μπέλλος με τα τρίποντα που έβαλαν.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Anonymous να οδηγούν το παιχνίδι και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 36-43, μετά από 6 πόντους του Ουζουνίδη, 4 του Μπέλλου και 3 του Θεοδωρόπουλου. Από κοντά ακολουθούσαν οι Γιουγκοπιασμένοι και στην τρίτη περίοδο, με τον Τσάνταλη να συνεχίζει την τρομερή του εμφάνιση με νέους 6 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 20! Σκορ τρίτης περιόδου 36-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Noname” διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με τους Ουζουνίδη (6π), Μπέλλο (4π) και Τζουβάρα (3π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-57. Για την “Γιούγκο” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου και Παπάζογλου με δύο και ένα τρίποντο, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/7 βολές, 12/38 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/19 βολές, 19/56 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 6 λάθη.

Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Τσάνταλης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 7/14 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Hall of Brands mvp των Anonymous ο Μπέλλος με 13 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ και έκλεψε 1 φορά.

Γιουγκοπιάστηκα (Πατάγιας): Μπαντράς 3 (1), Πατάγιας 12, Παπάζογλου 6 (2), Τσάνταλης 20 (1), Σακαρέλος, Παπαγεωργίου 10 (2)

Anonymous (Χειλάκης): Θεοδωρόπουλος 8, Καστρινός 4, Φιλαρτζής, Τριανταφύλλου, Ουζουνίδης 21, Δρακόπουλος 1, Μπέλλος 13 (1), Χειλάκης, Τζουβάρας 10 (3)

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Anonymous, όσο και το πείσμα της Γιουγκοπιάστηκα!