07/05/2023
Πασοκlahoma City Thunder 9 17 13 12 - 51 -
Milwaukee Sucks 22 22 13 25 - 82 -

Πρώτο ροζάκι για τους Sucks!

Την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της Summer Master League πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall οι Milwaukee Sucks, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν την ΠΑΣΟKlahoma City Thunder με 51-82!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Milwaukee Sucks στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Καζά, 4 του Μαυροειδή και τρίποντα των Οικονόμου - Διαμάντη, προηγήθηκαν με 9-22. Ο Καπετσής με 6 πόντους και ο Γνάτης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Μαυροειδή, 4 του Γανέλη και τρίποντο του Διαμάντη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 26-44. Το δίδυμο Γνάτη - Καπετσή έδωσε τις λύσεις στην επίθεση της ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder στο δεύτερο δεκάλεπτο με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 5 νέους πόντους του Καζά και τρίποντο του Τσομαρίδη, η παρέα του Κυριτσόπουλου διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 39-57. Δεν μπόρεσαν οι γαλάζιοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 νέους πόντους του Καπετσή. Σκορ τρίτης περιόδου 39-57!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Milwaukee Sucks έφτασαν εύκολα στη νίκη με 51-82, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καζά, Κυριτσόπουλου, Διαμάντη, Μαυροειδή και Οικονόμου. Για την ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καπετσής, Δημακόπουλος και Κεφαλόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 17/50 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/7 βολές, 23/57 δίποντα και 10/32 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της ΠΑΣΟΚlahoma ο Καπετσής με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές και 9/18 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Milwaukee Sucks ο Καζάς με 30 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 8/18 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Γνάτης): Καπετσής 21, Διαμαντόπουλος, Αράπας 6, Γνάτης 14 (2), Δημακόπουλος 3 (1), Κεφαλόπουλος 4, Λουκόπουλος 3, Συρίγος 2

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Γανέλης 6, Διαμάντης 12 (4), Καζάς 30 (3), Κυριτσόπουλος 6, Μαυροειδής 12 (1), Οικονόμου 9 (1), Τσομαρίδης 7 (1), Τραυλός

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που έδειξαν οι Milwaukee Sucks!