10/05/2023
Athens Touvlakers 15 6 22 18 - 61 -
Komic n Tragic 16 17 15 16 - 64 -

Πρώτο "ροζάκι" για τους Tragics!

Την πρώτη τους νίκη στον έβδομο όμιλο της Summer Development League πήραν χθες οι Summer Tragics, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους Athens Touvlakers με 61-64 στο Basketaki Arena!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Touvlakers στο παιχνίδι, καθώς με τρίποντα των Λειβαδά - Μαρίνου και έμμεσο τρίποντο του Μπούτου, προηγούνταν με 15-9, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Πάτησαν γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και δύο τρίποντα του Τσιώγκα και 6 πόντους του Λίγγρη, προσπέρασαν με 15-16!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Summer Tragics στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Τσιώγκα, 4 του Λίγγρη και 4 του Παπαδόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 21-33! Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Μπούτο να σκοράρει 4 πόντους και τον Θεοδωρακόπουλο να προσθέτει 2.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Athens Touvlakers βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους και με 6 πόντους του Ράνη, 5 του Θεοδωρακόπουλου, 4 του Μπούτου και τρίποντο του Μαρίνου, έκαναν το 21-37, 43-44, 1:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με 43-48, χάρη σε 6 πόντους του Λίγγρη, 5 του Τσαμουρά και 4 του Ακτύπη. Σκορ τρίτης περιόδου 43-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Summer Tragics άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Λίγγρη, Τσιώγκα, Τσαμουρά και Ακτύπη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 61-64. Για τους κίτρινους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Λαδιάς, Τζιρίτης και Ράνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 20/44 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 23/63  δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Athens Touvlakers ο Λαδιάς με 14 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 4/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για τους Summer Tragics ο Λίγγρης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 9/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Βελαέτης 2, Δερδενές 1, Θεοδωρακόπουλος 7 (1), Λαδιάς 14 (1), Λειβαδάς 3 (1), Μαρίνος 6 (2), Μπούτος 12, Ράνης 12, Τζιρίτης 4

Summer Tragics (Σπυράτος): Ακτύπης 9, Λίγγρης 22, Παπαδόπουλος 7, Παπαντώνης 2, Σπυράτος, Τσαμουράς 7, Τσιώγκας 17 (3)

Τι μας άρεσε: Ο εξαιρετικός ρυθμός του αγώνα!