26/11/2022
Wolves 13 9 19 11 - 52 -
Μίνωες 14 9 13 12 - 48 -

Πρώτο ροζάκι για τους Wolves!

Την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Evolution League πήραν χθες οι Wolves, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Μίνωες με 52-48 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-14 για τους Μίνωες, με τους Παπαστάμο και Γιαννακόπουλο να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας. Ο Μανωλόπουλος με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 3 είχαν οι Δρακόπουλος, Παπαευσταθίου και Καρατζάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι Wolves έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Δρακόπουλου και καλάθι του Ριζόπουλου, προηγούνταν με 20-14, 4:00 για την ανάπαυλα. Κάπου εκεί ξύπνησαν οι φιλοξενούμενοι και με 5 νέους πόντους του Γιαννακόπουλου και δίποντα των Παπαστάμου - Κυριακοπούλου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-23!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Δασκαλούδης πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους και 6 του Ριζόπουλου, έβαλαν τους "Λύκους" στο +8, 39-31, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 41-36. Τους Μίνωες κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Παγώνα, οι 3 του Νίκου Αλεξόπουλου και οι 3 του Κυριακόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 41-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Δασκαλούδη, Ριζόπουλο και, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-48. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Παγώνας, Άρης Αλεξόπουλος και Δημόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/18 βολές, 19/53 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/12 βολές, 14/32 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Wolves ο Δασκαλούδης με 19 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 8/17 δίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Μινώων ο Κυριακόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/3 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Wolves (Μεϊκόπουλος): Καρατζάς 5, Μεϊκόπουλος, Παπαευσταθίου 3, Μανωλόπουλος 4 (1), Δρακόπουλος 8 (1), Δασκαλούδης 19, Ριζόπουλος 13

Μίνωες (Παπαστάμος): Γιαννακόπουλος 8 (1), Παπαστάμος 5, Κυριακόπουλος 7, Δημόπουλος 6, Παγώνας 12 (2), Αλεξόπουλος Ν. 5, Μπαχάς 2, Αλεξόπουλος Α. 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Δασκαλούδη - Ριζόπουλου στο δεύτερο μέρος!