23/02/2022
Χάνειball 7 12 4 11 - 33 -
Melisses BC 7 10 15 4 - 36 -

Πρώτο «τσίμπημα» για το νέο έτος !

Απόγευμα Κυριακής στο Κλειστό Γυμναστήριο των Μελισσίων η Χάνειball υποδέχθηκε τις Μelisses BC στο ντέρμπι ουραγών της 14ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Development 2 League. Η Χάνειball, παρότι βρέθηκε στο -9 στα τέλη της τρίτης περιόδου, κατάφερε να επιστρέψει. Οι Melisses, ωστόσο, ήταν πιο ψύχραιμες στο κρίσιμο τελευταίο δίλεπτο και πήραν το ροζ φύλλο με 33-36. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι. Οι Θανάσης Μπελεφάντης (3π.), Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος (2π.) και Δημήτρης Δαμουλάκης (2π.) σκόραραν για λογαριασμό της Χάνειball. Τις απαντήσεις από πλευράς φιλοξενούμενων έδωσαν οι Αλέξης (5π.) και Στέφανος (2π.) Μπουγιούκος. Σκορ δεκαλέπτου, 7-7.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο και οι Melisses δείχνουν ικανές να ξεφύγουν. Με πρωταγωνιστή τον Νίκο Δούκα (5π. με 1 τρίπ.) και τους Αλέξανδρο Κοντοπάνο και Αλέξη Μπουγιούκο να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν προσωρινά με +7 (8-15). Η Χάνειball είχε έγκαιρη αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντίνο Κων. Χριστόπουλος (6π. με 1 τρίπ.) και Κωνσταντίνο Σερ. Χριστόπουλο (5π. με 1 τρίπ.) απάντησε με δικό της σερί για να κλείσει το ημίχρονο στο +2. Σκορ ημιχρόνου, 19-17.

Μετά την ανάπαυλα, το σκηνικό άλλαξε απότομα. Οι Melisses βελτιώθηκαν αμυντικά και χάρη στους Αλέξη Μπουγιούκο (6π. με 1 τρίπ.), Νίκο Δούκα (3π.), Μάνο Γανωτάκη (2π.) και Αλέξανδρο Κοντοπάνο (2π.) έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 4-15. Η Χάνειball πραγματοποίησε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, σκοράροντας μόνο από το γραμμή της φιλαθρωπίας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 23-32.

Με κατάθεση ψυχής, συγκέντρωση στην άμυνα και τρομερή ευστοχία από τη γραμμή των 4,5 μέτρων η Χάνειball κατάφερε να επιστρέψει από το -9 με μόλις 1 καλάθι εντός πεδιάς. Οι Melisses δεν πατούσαν καλά, αντιμετώπισαν επιθετικό μπλακ για τουλάχιστον 5 λεπτά. Ένα κρίσιμο δίποντο, όμως, από τον Στέφανο Μπουγιούκο και 2 εύστοχες βολές του Μάνου Γανωτάκη αποδείχθηκαν αρκετές για το πρώτο φετινό ροζ φύλλο των Μελισσών.

Στο τέλος του αγώνα, η Χάνειball είχε 4/35 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 19/30 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 10 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Melisses BC είχαν 9/38 δίποντα, 3/25 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Κοντοπάνος με 4 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Γούβης. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Γούβης (9 ριμπ.), Δαμουλάκης 2 (8 ριμπ.), Κότσιφας 5 (4 ριμπ.), Μπελεφάντης 5 (9 ριμπ., 2 κλεψ.), Χριστόπουλος Κων. Κων. 10 (4 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 τρίπ.), Χριστόπουλος Σερ. Κων. 11 double-double (12 ριμπ., 1 τρίπ.).

Melisses (Μπουγιούκος) : Γανωτάκης 4 (3 ριμπ.), Δούκας 8 (1 τρίπ.), Κοντοπάνος 4 (22 ριμπ.!), Μπουγιούκος Αλ. 13 (9 ριμπ., 2 τρίπ.), Μπουγιούκος Στεφ. 6 (2 ασί.), Παπαδιάς, Πατέλης, Φράγκος (4 ριμπ., 2 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.