28/05/2023
Gladiators 16 15 14 22 - 67 -
Αναλώσιμοι 6 17 20 6 - 49 -

Πρώτοι και αήττητοι οι Gladiators!

Κυριακή απόγευμα στο κλειστό του Αγίου Νικολάου στα ειδυλλιακά Νέα Λιόσια για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Gladiators εκμεταλλευόμενοι τη ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα, αλλά και τη κούραση των αντιπάλων τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκαμψαν την αντίσταση των Αναλώσιμων με σκορ 67-49! Οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στα playoffs, τερματίζοντας στη πρώτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού οι πορτοκαλί μπήκαν δυνατά στο παρκέ, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Γκαλά και Μισιχρόνη να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν τη περίοδο στο συν δέκα με σκορ 16-6! Στον αντίποδα, οι ελλιπείς Αναλώσιμοι είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Τόγια με 4 πόντους στο ενεργητικό του!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, χωρίς αυτό να είναι αρκετό, με το φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 31-23. Ο Τσακίρης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 12 πόντους, ενώ 8 είχε ο Χρονόπουλος από την πλευρά των φιλοξενούμενων!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Αναλώσιμους, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 14-20! Οι Πολύδωρος και Χρονόπουλος πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο διάστημα αυτό, πετυχαίνοντας από 7 και 5 πόντους αντίστοιχα! Από την άλλη πλευρά, ο Μισιχρόνης είχε 4! Το σκορ στην προτελευταία στροφή ήταν το 45-43!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι, περιόρισαν τον αντίπαλο στους έξι πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να κατακτήσουν δίκαια τη πέμπτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες με σκορ 67-49!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Βασίλης Τσακίρης με 28 πόντους, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Πολύδωρος είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι Gladiators είχαν 14/37 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 6/6 βολές, 37 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/39 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 3/6 βολές, 28 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη .

Gladiators(Μισιχρόνης): Γκάλας 8, Λαδάς 4, Μισιχρόνης 9, Ντάγκας 6, Πρίτσος 6, Τσακίρης 28, Χριστόπουλος 6.

Αναλώσιμοι(Νικολόπουλος): Λιάσκας 2, Νικολόπουλος, Πολύδωρος 12, Τόγιας 10, Φωτίου 9, Χρονόπουλος 16.

Τι μας άρεσε: Ο επιθετικός οίστρος του Τσακίρη!