15/07/2021
Aladalon 20 13 10 18 - 61 -
Aballiers 14 12 13 11 - 50 -

Πρώτοι και απόλυτοι οι Aladalon!

Το απόγευμα της Τετάρτης 14, Ιουλίου, οι Aladalon χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους με 61 – 50 επί των Abaliers και πέρασαν στα νοκ άουτ ματς που θα αντιμετωπίσουν τον Φωκιανό.

Πολύ καλό πρώτο επιθετικό δεκάλεπτο για τις ομάδες(20-14). Οι Aladalon ήλεγχαν το παιχνίδι με πρώτο βιολί τον Βαγγέλη(9) και βοήθεια του Μελανοφρύδη, ενώ για τους κίτρινους ο Σ.Θάνος είχε 8.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με τον Γραμματικό να ανεβάζει στροφές με 8 πόντους προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο ματς, αλλά οι ερυθρόλευκοι με 4 πόντους του Μιχαηλίδη και βοήθειες από Σδούγκα, Βαγγέλη και Αθανασάκο πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33 – 26.

Στην τρίτη περίοδο οι Abaliers με τον Γραμματικό να βάζει 7 πόντους και βοήθειες από Παπαδόπουλο, Τζιλιάνο και Σ. Θάνο μείωσαν ακόμα και στον πόντο, όμως οι Aladalon χωρίς να πιάσουν καλή απόδοση, με Βαγγέλη(5), Μελανοφρύδη(3) και Μιχαϊλίδη έκλεισαν το δεκάλεπτο με +4(43-39).

Μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα με 5 πόντους του Μιχαηλίδη και βολές του Μελανοφρύδη, αλλά το ματς παρέμενε ντέρμπι καθως οι Abaliers ακολουθούσαν με Γραμματικό, Σ. Θάνο, Παπαδόπουλο και Τσαρτσαρά να σκοράρουν(50-47).Σε εκείνο το σημείο ο Μιχαηλίδης με τρίποντο έδωσε το έναυσμα στους Aladalon για την τελική επικράτηση και ο Βαγγέλης με 8 συνεχόμενους πόντους υπέγραψε το τελικό 61 – 50

Hall Of Brands MVP Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Βαγγέλης με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους , ο Σωτήρης Θάνος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και δύο κλεψίματα.

Οι Aladalon είχαν 20 / 47 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 9/13 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Abaliers είχαν 14 / 39 δίποντα, 4 / 23 τρίποντα, 10-14 βολες, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Aladalon(Αθανασάκος): Μιχαηλίδης 14 (11ρ.), Αθανασάκος 4(7ρ.), Μένεγας , Μελανοφρύδης 12 (8ρ.), Βαγγέλης 25(6ρ.), Σδούγκας 2, Κτενίδης 2(9ρ.), Χατζής 2.

Abaliers(Σ.Θάνος): Τσαρτσαράς 4, Κρητικός 2, Σ.Θάνος 14 (6ρ.), Ν.Θάνος 3, Γραμματικός 19 (5ρ.), Τζιλιάνος 2.

Τι μας άρεσε: Η νοοτροπία νικητή που έχουν χτίσει οι Aladalon!