01/10/2023
Young Ballers BC 20 7 29 15 - 71 -
Flood BC 14 18 19 17 - 68 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Young Ballers!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό του Seven οι εκπληκτικοί Young Ballers μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση κέρδισαν τη Flood με σκορ 71-68 και παράλληλα σφράγισαν πανάξια τη κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου!

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η ομάδα του Μάικ Στεφανάκου κατέστησε σαφές με την απόδοση της ότι θα αποτελούσε σκληρό καρύδι για την αντίπαλη ομάδα της Flood. Οι πράσινοι μπήκαν στο παρκέ του Seven με το μαχαίρι στο στόμα, πίεσαν στην άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να κλείςουν την περίοδο με το υπέρ τους 20–14. Ο Μπάραμπας  σ’ αυτό το διάστημα ήταν εξαιρετικός με 13 πόντους ενεργητικό του, ενώ 7 είχε ο Κουσάσης από την πλευρά της Flood.

Ο «νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς» λέει το γνωστό τραγούδι, το οποίο ταιριάζει γάντι σε όσα διαδραματίστηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Η ομάδα του Ασπιώτη ξύπνησε από το αγωνιστικό λήθαργο, ανέβασε την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού της, περιόρισε τον αντίπαλο της στους 7 πόντους και με τον Κουσάση(7π) να ηγείται εκ νέου των προσπαθειών της, οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 27-32!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε διαφήμιση τόσο για το άθλημα, όσο και για την διοργάνωση, καθώς τελείωσε με το εντυπωσιακό επιμέρους 29-19! Οι Ballers πραγματοποίησαν εμφάνιση Elite League και με τους Στεφανάκο, Κοκυβάκη και Μπάραμπα να πραγματοποιούν εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ του Seven, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας διαφορά πόντων με σκορ 56-51!

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της και με τον σπουδαίο Γιώργο Κρόκο να δείχνει για ακόμη μια φορά τι σημαίνει ηγέτης, κατάφεραν να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη με σκορ 71-68, και παράλληλα να καπαρώσουν πανάξια την πρώτη θέση του ομίλου!

Betsson MVP ο Στέλιος Μπάραμπας με 26 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος ειχε 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 21/42 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 11/19 βολές, 34 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 14 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/39 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 5/20 βολές, 29 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 18 λάθη .

Young Ballers(Ανδρεάδης): Yi, Μπάραμπας 26, Αργυρόπουλος 2, Ζορμπάνος 2, Θεανίδης, Καβαλλάρης 2, Κολυβάκης 15, Κρόκος 2, Καραμπάτσης 9, Στεφανάκος 13.

Flood(Ασπίωτης): Αλικανιώτης 4, Ασπιώτης 10, Βλάχος 5, Γρηγορακάκης 3, Ζαφειρόπουλος 20, Κουσάσης 23, Λιανός 3.

Τι μας άρεσε : Το εκπληκτικό, επιθετικά, τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!