11/10/2022
Δαλάι Κλάμα 10 11 11 10 - 42 -
Pistachios 19 12 12 16 - 59 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Pistachios!

Την πρώτη θέση του 19ου ομίλου για το Basketaki Cup, κατέκτησαν το βράδυ της Δευτέρας 10 Οκτωβρίου στο Aρένα οι Pistachios , καθώς χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησαν σχετικά άνετα με 42 – 59 απέναντι στους Δαλάι Κλάμα.

Οι ομάδες μπήκαν με διάθεση στο πρώτο δεκάλεπτο να τρέξουν στην επίθεση, με τους Pistachios να παίρνουν από νωρίς τον έλεγχο και να ξεφεύγουν με 10 – 19. Ο Τάλαρος ήταν μπροστάρης την επίθεση με 6 πόντους με τον Τσίτουρα να ακολουθεί με 5 και τον Κοντογιάννη να βάζει ένα τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσίτος με 4 πόντους με τον Μπέη από κοντά με σουτ από τα 6.75.

Τα Φυστίκια μπήκαν πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με τον Γονιδάκη να κάνει ότι θέλει την αντίπαλη άμυνα με 6 πόντους και αλλεπάλληλα ριμπάουντ, έστειλαν την διαφορά ακόμα και στους 15. Στην συνέχεια ο Κρινής πήρε από το χεράκι τους γηπεδούχους με 9 πόντους, με το σκορ ημιχρόνου να τελειώνει 21 – 31.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν οι Δαλάι Κλάμα και με τρίποντο του Μπέη και καλάθια από Τσιάρα, Μπαλατσό, μείωσαν 28 – 31.Στην συνέχεια οι Pistachios ανέλαβαν και πάλι τα ηνία του αγώνα και με Τσίτουρα(4), Κοντογιάννη(3) και Τάλαρο(3) να βγαίνουν μπροστά, ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(32-43).

Οι Δαλάι Κλάμα προσπάθησαν να βάλουν πίεση στον αντίπαλο στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, μειώνοντας κυρίως με Μοέη, Λιακάκη και Στεφανίδη να βάζουν από 3 πόντους, αλλά τα Φιστίκια με τον Τάλαρο με 4 πόντους να δίνει τις λύσεις και τον Κοντογιάννη με 7 συνεχόμενους πόντους να βάζει φαρδιά πλατιά την σφραγίδα του, πήραν την νίκη με 42 – 59.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μπάμπης Τσίτουρας με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Μπέης με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Δαλάι είχαν 11 / 40 δίποντα, 4 / 28 τρίποντα, 8 / 15 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Οι Pistachios είχαν 20 / 55 δίποντα, 2 / 7 τρίποντα, 13 / 20 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Κρινής 11, Λιακάκης 2, Μπέης 9(9ρ.), Μπαλατσός 5, Ντεμελής 1, Στεφανίδης 7, Τσίτος, Τσιάρας 7.

Pistachios (Κοντογιάννης): Γονιδάκης 8(10ρ.), Κακκαβάς 4, Κανελλόπουλος 4, Κοντογιάννης 17, Κόντος 2(7ρ.), Παπαγεωργίου 2, Τάλαρος 13, Τσίτουρας 9(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα που έβαλαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι τους.