02/04/2023
Paraliers 19 11 13 20 - 63 -
Los Abeles Fakers 11 13 17 11 - 52 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Paraliers!

Την πρώτη θέση και μαθηματικά στον τρίτο όμιλο της Evolution League σφράγισαν οι Paraliers καθώς επικράτησαν δύσκολα των Los Abeles Fakers στο κλειστό του Κάρβουνου.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Paraliers στο δεύτερο μισό της περιόδου ανέβασαν και με καλάθια των Σκόρδος, Τσαϊρέλη και Περσεμάτη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 19-11. Για τους φιλοξενούμενους οι Ουζουνίδης και Κωσταντίνου ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Η πεντάδα των Fakers τα πήγε εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με αντεπίθεση διαρκείας και καλάθια των Κωσταντίνου, Ουζουνίδη και Αντωνάκη μείωσε σε 30-24 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι Paraliers μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως με σωστές επιλογές στα τελευταία λεπτά διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι... σκληρό καρύδι και να κάνουν δύσκολη την ζωή των αντιπάλων και οι γηπεδούχοι με την εμπειρία τους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 43-41.

Έχοντας περισσότερες δυνάμεις στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης και σε καλή κατάσταση τους Σκόρδο και Καρουσάκη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 20-11 έφτασαν στη νίκη με 63-52, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση στην regular season της Evolution League. Οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρέμειναν εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σκόρδος με 26 πόντους (7/12 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/49 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/36 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 6/16 βολές. Μαζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Paraliers (Σκόρδος): Ηλιόπουλος 6, Καρουζάκης 3 (1), Περσεμάτης 11 (1), Σκόρδος 26 (3), Στυλιανός, Τσαγκάνης 8, Τσαϊρέλης 9

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Αντωνάκης 19 (3), Κωνσταντίνου 9, Λουκαΐτης 8, Ουζουνίδης 12 (1), Φωτεινός 4

Τι μας άρεσε: Η συγκινητική προσπάθεια των μόλις 5 φιλοξενούμενων για περίπου 32'.