20/10/2024
Khazad Dooms 18 10 6 11 - 45 -
Trelakers 5 16 9 8 - 38 -

Πρώτοι και καλύτεροι οι Kazha Dooms!

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται λέει ο θυμόσοφος λαός μας και κάτι ανάλογο ίσχυσε στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κράτησαν τον αντίπαλο στους 5 πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Τσαντίλα να κάνει τον κόουτς Σχινά ένα χαρούμενο άνθρωπο με 9 πόντους στο ενεργητικό του, έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 18-5. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν μακριά από τον καλό εαυτό τους, είχαν προβλήματα στις δύο πλευρές του γηπέδου και είχαν ως μοναδικό διακριθέντα τον Μαυρόπουλο με 4 πόντους.

Στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν άρδην, οι Trelakers παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και έτοιμοι να βγάλουν στο παρκέ της αρένας του Seven ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων. Οι μέχρι τότε κοιμισμένη ομάδα του Τσουκνιδή ξύπνησε από το αγωνιστικό λήθαργο, κατέβασε τους Kazha στους δέκα πόντους και με τους Μαυρόπουλο και Zerva να συνθέτουν ένα εκρηκτικό δίδυμο, μείωσαν τη διαφορά στο πέρας του ημιχρόνου στους εφτά πόντους(28-21). Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες των γηπεδούχων δεν ξέρουμε αν πιστέψανε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει και ότι θα έκαναν ένα υγιεινό περίπατο, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι έκαναν τον προπονητή τους να μοιάζει σαν μελιτζάνα από το κακό του απ' όλα αυτά που ο δύσμοιρος παρακολούθησε στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού. Στα θετικά, η εμφάνιση στο παρκέ του εκπληκτικού Ναζλίδη, ο οποίος με 7 πόντους κράτησε ψηλά τη σημαία στο στρατόπεδο των Dooms.

Τι και αν άλλαξε δέκα χρώματα στο πρόσωπο από το κακό του, τι και αν οι φωνές ακούγονταν σε ολάκερη την ανατολική αττική, οι παίκτες του Σχινά, περί αυτού ο λόγος, παρουσιάστηκαν με την επιστροφή τους από τα από τα αποδυτήρια ακόμη χειρότεροι, γεγονός που αποτυπώθηκε στο φτωχό ενεργητικό των έξι πόντων. Για καλή τους τύχη, όμως, σε ρηχά νερά κινήθηκαν και οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι δεν εκμεταλλεύτηκαν στον βαθμό που έπρεπε την αδυναμία του αντιπάλου. Η προτελευταία στροφή του παιχνιδιού έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 34-30.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Kazha βασίστηκαν στην εξαιρετική άμυνα τους, ενώ στην επίθεση μπορεί να μην έβγαλαν μάτια αλλά το υπέρ τους επιμέρους 11-8 τους έδωσε τη δυνατότητα στο τέλος του αγώνα να πανηγυρίσουν την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς με σκορ 45-38.

NOVIBET MVP ο Αλέξανδρος Ναζλίδης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Marchello Zervas είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Kazha Dooms(Σχινάς): Γουρνάρης 2, Κασαπάκης 1, Λυγερός 5, Ναζλίδης 11, Ντζερεμές 9, Ράπτης 2, Σέμα, Τσαντίλας 14.

Trelakers(Τσουκνιδής): Zervas 15, Βαρθαλίτης 4, Γκορίτσας, Μαυρόπουλος 13, Μπλαβούκος, Τσουκνιδής 6, Φλωρόπουλος.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών και το double-double του Ναζλίδη!