18/09/2024
Σοποτό 13 22 25 15 - 75 -
Aladalon 12 18 15 17 - 62 -

Πρώτο ματς, πρώτη νίκη για το Σοποτό!

Ξεκίνημα με νίκη στο κύπελλο έκανε το Σοποτό που το βράδυ της Τετάρτης 18 Σεπτεμβρίου επικράτησε με 75-62 κόντρα στους Aladalon. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν έτοιμοι ενόψει της νέας σεζόν, παρουσίασαν καλή εικόνα ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο και τελικά πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη πρεμιέρα τους. Οι Aladalon από τη πλευρά τους είδαν αυτό το παιχνίδι ως μία ευκαιρία για προετοιμασία, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε κάτι ουσιαστικό μιας και γνώρισαν την ήττα.

Το Σοποτό έκανε καλύτερο ξεκίνημα και βρέθηκε να προηγείται με 11-5, καθώς ο Κουτσουρής μπήκε ορεξάτος στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν κάπως στη συνέχεια και με ένα δικό τους σερί έκαναν το προσπέρασμα. Ο Αθανασάκος έκανε την αρχή, ο Βαγγέλης ακολούθησε και ο Σεφέρης ολοκλήρωσε την αντεπίθεση για το 11-12. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αγγελογιαννόπουλο να γράφει το 13-12.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ήταν η σειρά των γηπεδούχων να φτιάξουν ένα σερί. Ο Χιουτακάκος βρήκε σκορ, ενώ και οι Ιωάννου-Αγγελογιαννόπουλος βοήθησαν σε αυτό το τομέα με αποτέλεσμα το Σοποτό να ξεφύγει στο +10(22-12). Ο Βαγγέλης λεπτό με το λεπτό ανέβαζε όλο και περισσότερο την απόδοσή του και ήταν από τους καθοριστικούς παίκτες που βοήθησαν τους Aladalon να πλησιάσουν στο 32-28. Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν το τρόπο να μην χάσουν το προβάδισμα και πήγαν στη διακοπή του ημιχρόνου με το υπέρ τους 35-30.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε «απόσταση αναπνοής» με τον Καρυοφίλλη (37-36), αλλά και πάλι το Σοποτό δεν έδειξε να αγχώνεται. Χιουτακάκος και Κουτσουρής έβγαλαν αντίδραση, ενώ και ο Γκόλιας βρήκε καλάθια και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν πάλι μία καλή διαφορά (45-38). Ο Σοφιανόπουλος «ζεστάθηκε» στη συνέχεια και εκτέλεσε πίσω από τα 6,75, κάτι που έκανε και ο Ιωάννου για να φτάσει το σκορ στο 60-45.

Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και μπήκαν στη τέταρτη περίοδο με διάθεση να τελειώσουν τη δουλειά. Καρατζάς, Κουκούλης και Αγγελογιαννόπουλος εκτόξευσαν τη διαφορά στο +21(68-47) και πλέον είχαν κάνει το βήμα που έπρεπε για να «αγκαλιάσουν» τη νίκη. Οι Aladalon είχαν αποδεχτεί πλέον το ότι ο χρόνος, αλλά και η εμφάνισή τους δεν τους άφηναν ελπίδες για κάτι περισσότερο και κάπως έτσι ήρθε η τελευταία κόρνα με το σκορ να γράφει 75-62 και το Σοποτό να πανηγυρίζει τη πρώτη νίκη της σεζόν.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Σοφιανόπουλος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ. Από τους Aladalon ξεχώρισε ο Προκόπιος Αθανασάκος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Σοποτό (Κουτσουρής): Αγγελογιαννόπουλος 12(2ρ.), Γκόλιας 9(4ρ.), Ιωάννου 8(4ρ.), Καρατζάς 8(3ρ.), Κουκούλης 4(3ρ.), Κουτσουρής 8(5ρ.), Μπαμπάλης, Σοφιανόπουλος 11(6ρ.), Χιουτακάκος 11(4ρ.), Χουλιάρας 2(2ρ.), Ψαλιδόπουλος 2(2ρ.)

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος 14(8ρ.), Βαγγέλης 23(7ρ.), Γυρούκης 3(2ρ.), Καρυοφύλλης 6(11ρ.), Κτενίδης 4(6ρ.), Λαγός 6(5ρ.), Μένεγας 3(3ρ.), Σεφέρης 3(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων!