24/02/2024
N.A. 99ers 26 26 21 26 - 99 -
Roscovites 12 12 26 13 - 63 -

Πρωτοπόροι 99ers, με 99αρα νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση, με τον Δημάδη να ενορχηστρώνει την επίθεση μοιράζοντας ασίστ αλλά και σκοράροντας(8 πόντοι- 3 ασίστ). Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά άστοχοι στην πρώτη περίοδο του αγώνα, σκοράροντας μόλις 12 πόντους, με 6 από αυτούς να ανήκουν στον Βήχο ο οποίος δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 26-12 υπέρ των 99Ers.

Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ήτανε παρόμοιο με το πρώτο. Οι γηπεδούχοι χτυπούσαν τους Roscovites με fast break επιθέσεις, με δημιουργό αυτή τη φορά τον Μελέτη (3 ασίστ) και τελικό αποδέκτη τον Μερμίγκη (10 πόντους). Για τους Roscovites, ο Βήχος συνέχισε να χτυπάει ακατάπαυστα τη ρακέτα των γηπεδούχων, προσθέτοντας στο κασέ του ακόμα 10 πόντους, χωρίς κάποιον συμπαραστάτη επιθετικά. Το ημίχρονο έκλεισε με το buzzer beater floater του Δημάδη, που διαμόρφωσε το 52-24 υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο τους στον αγώνα.Η άμυνα των φιλοξενούμενων εξακολουθούσε να "μπάζει" νερά, με τον Μερμίγκη να βρίσκεται μπροστά σε κάθε αιφνιδιασμό και τον Καθάριο να δημιουργεί τελείωσε η περίοδος με σκορ 73-50.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, οι 99ers με ένα 13-0 σερί, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 36 πόντους, η οποία και παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Ο Δημάδης συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση σκοράροντας άλλους 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Καθάριο να ακολουθεί με 7 δικούς του. Για τους Roscovites, ο Βήχος συνέχισε να είναι ο άρχοντας της ρακέτας κάνοντας Double-Double σε πόντους και ριμπάουντ στον αγώνα. Η αναμέτρηση τελείωσε με το κοντέρ για τους 99ριδες να σταματά στους 99 πόντους και για τους Roscovites στους 63.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δημήτριος Δημάδης των 99ers, με  27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Βήχος με 33 πόντους, 18 ριμπάουντ και 39 eff.

NA 99ers(Ασημομύτης): Δημάδης 27, Καθάριος 18 , Μερμίγκης 23 , Ασημομύτης ,Κοντομηνάς 12 , Μελέτης 19.

Roscovites (Βήχος): Γκούμας 2, Τζότζη 1 , Βήχος 33, Ζκερής, Λιώλης 7.