01/04/2023
Τα Βουνά Ath 13 13 13 18 - 57 -
Αλκοολικός Αστέρας 14 13 13 12 - 52 -

Πρωταπριλιά και κέρδισαν τα Βουνά!

Έπρεπε να έρθει η 1η Απριλίου για να έρθει και η πρώτη νίκη για τα Βουνά, καθώς στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισαν τον Αλκοολικό Αστέρα με 57-52 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Βουνά στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Δικαίου, 4 του Γεωργίου και 4 του Χόντου, προηγήθηκαν με 11-4, 4:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 6 πόντους του Τσομπανέλλη και 4 του Αντωνόπουλου, προσπέρασαν με 13-14!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 9 πόντους του Αντωνόπουλου και 4 του Τσομπανέλλη, ο Αλκοολικός Αστέρας πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-27! Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Δικαίος και Χόντος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και έτσι οι κιτρινόμαυροι παρέμειναν μπροστά με 39-40, χάρη σε 5 πόντους του Πρωτόπαπα, 4 του Αντωνόπουλου και 4 του Παυλάκη. Το δίδυμο Δημήτρη Παναγιωτόπουλου  - Χόντου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Βουνών στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5. Σκορ τρίτης περιόδου 39-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Φιλντίση τα έδωσε όλα για τη νίκη και με μεγάλα σουτ των Γεωργίου και Χόντου, έφτασε στην πρώτη νίκη της ιστορίας της με 57-52! Για τους κιτρινόμαυρους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αντωνόπουλος και Παυλάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 21/48 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 16/36 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp για τα Βουνά ο Γεωργίου με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 5/12 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 20 ριμπάουντ , μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος του Αλκοολικού Αστέρα ο Πρωτόπαπας με 7 πόντους, έχοντας 3/6 βολές και 2/7 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Βουνά (Φιλντίσης): Γεωργίου 15, Δικαίος 13 (2), Παναγιωτόπουλος Π. 2, Παναγιωτόπουλος Δ. 6, Ράλλης 4, Τουρλιούμης, Φιλντίσης, Χριστοδούλου 2, Χόντος 15

Αλκοολικός Αστέρας (Πανταζής): Αντωνόπουλος 22 (4), Πανταζής 2, Παπακωνσταντίνου 4, Σκλάβος, Παυλάκης 7 (1), Πρωτόπαπας 7, Τσομπανέλλης 10

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν τα Βουνά!