29/09/2024
Blackrooks 10 20 14 14 - 56 -
Κούροι Κέας 8 11 16 7 - 42 -

Πρώτο "ροζάκι" για τους Blackrooks!

Πρώτη νίκη των Blackrooks στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς για τη δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους Κούρους Κέας με 58-42 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Blackrooks να προηγούνται με 10-8, έπειτα από 8 πόντους του Αργυρόπουλου και καλάθι του Μαμμή. Ο Παούρης με 4 πόντους και οι Μπεθάνης - Μπρισιμιτζάκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αργυρόπουλος ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 10 δικούς του πόντους και 7 του Ανδριόπουλου, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 30-19. Ο Παούρης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Κούρων Κέας και στο δεύτερο δεκάλεπτο με 4 νέους πόντους, με τον Μπρισιμιτζάκη να συνδράμει 3.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 ακόμη πόντους του Αργυρόπουλου, 5 του Ανδριόπουλου και τρίποντο του Μουχλιανίτη, οι Blackrooks βρέθηκαν μέχρι και στο +14, 36-22, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 44-35. Τους "ροζούληδες" κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Μπρισιμιτζάκης και το τρίποντο του Βουτυρά. Σκορ τρίτης περιόδου 44-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Αργυρόπουλο, Ανδριόπουλο και Μαμμή, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-42. Για τους Κούρους Κέας στα τελευταία λεπτά του αγώνα ένα τρίποντο έβαλε ο Ρουσουνέλος.

Novibet MVP των Blackrooks ο Αργυρόπουλος με 27 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές, 7/15 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Κούρων Κέας ο Ισίδωρος Λαγκώνης με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Blackrooks (Ανδριόπουλος): Αργυρόπουλος 27, Γούναρης, Λεμπέσης, Ανδριόπουλος 17 (3), Μουχλιανίτης 7 (1), Μαμμής 5

Κούροι Κέας (Παούρης): Γκιώση, Βουτυράς 3 (1), Γκιόργκι 2, Λαγκώνης Α. 5, Λαγκώνης Ι. 4, Μπεθάνης 2, Μπρισιμιτζάκης 13, Παούρης 8, Ρουσουνέλος 5 (1), Τρίτσης

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από τους Blackrooks!