13/10/2024
Mandra Heat 8 11 17 12 - 48 -
Peristeri Trelleborg 12 12 8 20 - 52 -

Πρώτο "ροζ" για τη νέα Trelleborg!

Το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα στον τρίτο όμιλο της Development League πήρε η Trelleborg, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισε την εξάδα της Mandra Heat με 48-52 στον Σπάρτακο!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Trelleborg στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Δαλέζου και 4 του Νικολακάκη, προηγήθηκε με 8-12. Ο Γιάννου και ο Κανάκης από την περιφέρεια και ο Κύτρος μέσα από το ζωγραφιστό έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο του ματς, εκεί όπου με 6 πόντους του Τζαβέλλα και 4 του Δαλέζου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +7, 11-18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 19-24. Την Mandra Heat κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα τα τρίποντα των Γιάννου και Μώλου.

Με 4 πόντους του Μπουζάνη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η παρέα του Τσίντζα βρέθηκε στο +9, 19-28. Κάπου εκεί η ομάδα του Μώλου πάτησε γκάζι και με 6 πόντους του Κύτρου, 6 του Κανάκη και 5 του Γιάννου, προσπέρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 36-32, τρέχοντας ένα 17-4 επιμέρους σκορ!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Trelleborg είχε περισσότερες δυνάμεις και με μεγάλα σουτ των Μακρή, Τζαβέλλα και Μπουζάνη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 48-52. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γιάννου, Κανάκης και Κύτρος.

Πολυτιμότερος για την Mandra Heat ο Γιάννου με 19 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές, 2/7 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Novibet MVP για την Trelleborg ο Δαλέζος με 12 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Mandra Heat (Μώλος): Γιάννου 19 (3), Δρακόπουλος 1, Κανάκης 10 (2), Κύτρος 15 (1), Μώλος 3 (1), Τσιάβος

Trelleborg (Τσίντζας): Αθανασίου, Βαγενάς 2, Δαλέζος 12, Μακρής 5 (1), Μπουζάνης 10, Νικολακάκης 7, Πέππας 2, Τζαβέλλας 14, Τοσουνίδης, Τσίντζας

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!