10/12/2019
Basket Case 3 9 8 20 - 40 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 15 7 7 11 - 42 -

Πρώτος και με θρίλερ!

Ο Αρισταίος φαινόταν ότι πάει για εύκολη νίκη (3-15 στο 10’), όμως είδε τον Κολιάκο να βάζει ξανά στο παιχνίδι την Basket Case με τρία τρίποντα στο τελευταίο λεπτό (40-40) και… χαροπάλεψε μέχρι να μπουν οι βολές από Σταμάτη Παούρη και Κορασίδη, οι οποίες τον κράτησαν αήττητο στον πρώτο όμιλο της Development 2 (6-0) και άφησαν μια πίκρα στους «μαύρους», που λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή με buzzer τρίποντο στο φινάλε (2-4)!

Η φόρα που έχει πάρει φέτος ο Αρισταίος, του έδωσε μεγάλη ταχύτητα στα πρώτα λεπτά και οι Γιώργος Παούρης, Κανιάς, Βαλεράς τού έδωσαν και ένα προβάδισμα 12 πόντων στο δεκάλεπτο (3-15), αφού η Case δεν έβρισκε λύσεις και οι Δήμου, Σαρακηνός σκόραραν με τα χίλια ζόρια!

Το ξύπνημα του Παπαγρηγοριάδη ανέβασε τους τυπικά γηπεδούχους στη δεύτερη περίοδο και η επίθεσή τους ξεκόλλησε, όμως οι Τζιώτες δεν ήθελαν να χάσουν τον έλεγχο και οι Μουζάκης Γιώργος και Βασίλης Παούρης τους διατήρησαν σε μια ασφαλή θέση με τη λήξη του ημιχρόνου (12-22).

Με τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «μπλε» κατάφεραν να αμυνθούν αποτελεσματικά και να μείνουν σε ένα +9 στο 30ο λεπτό (20-29), έχοντας από πλευράς «Μπάσκετ Κέις» τον Πέτρο Δεσύπρη να είναι πιο δραστήριος και να δίνει στους συμπαίκτες του μια… ελπίδα ότι μπορεί κάτι να αλλάξει στο ματς.

Αυτό και έγινε λοιπόν, αφού ο Αρισταίος περίμενε μόνο από τον Γιώργο Παούρη να τον ξελασπώσει, όμως ο ψηλός δεν είχε πολλούς χώρους και ήρθε στο τελευταίο τρίλεπτο ένα ξέσπασμα από την Case, με τον Κολιάκο να βάζει τρία τρίποντα και τον Πέτρο Δεσύπρη άλλο ένα, ισοφαρίζοντας λίγο πριν το τέλος (40-40 στα 34’’), χωρίς να γίνει τελικά η ανατροπή, κυρίως γιατί οι «μαύροι» αγχώθηκαν και έχασαν κρίσιμα ριμπάουντ (και το buzzer στην εκπνοή), αλλά και γιατί οι Σταμάτης Παούρης και Κορασίδης έβαλαν από μία βολή για το 40-42 που κράτησε τους «μπλε» στην κορυφή του ομίλου.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Παούρης με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ από την «Κέις» ξεχώρισε ο Σωτήρης Δήμου με 7 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι «μαύροι» είχαν 6/38 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 16/25 βολές, 47 ριμπάουντ (10-37), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 13/41 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 4/17 βολές, 53 ριμπάουντ (13-40), 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Basket Case (Χέλμης): Π. Δεσύπρης 11, Κολιάκος 9 (10 reb), Δήμου 7, Παπαγρηγοριάδης 6, Χέλμης 5, Σαρακηνός 2, Γ. Δεσύπρης

Α.Σ. Κέας Αρισταίος (Σ. Δεμένεγας): Γ. Παούρης 23, Κανιάς 4, Β. Παούρης 4, Σαΐτης 2, Μουζάκης 2, Τούντας 2, Βαλεράς 2, Ρουσουνέλος 1, Σ. Παούρης 1, Κορασίδης 1, Βρεττός, Σκ. Δεμένεγας

Τι μας άρεσε: Το… άνετο πρώτο δεκάλεπτο του Αρισταίου, αλλά και το πεισμωμένο τελευταίο τρίλεπτο της Case, που έφτασε μέχρι την ισοφάριση, αλλά δεν έκανε την έκπληξη!