RBD Gipsy Blinders 5 21 14 13 - 53 -
Uncle Drew 20 29 11 26 - 86 -

Πρώτος και καλύτερος ο Uncle Drew!

Αήττητος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην regular season της Summer Master League ο Uncle Drew καθώς επικράτησε των Gipsy Blinders στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Τον ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, αφού με όμορφο μπάσκετ και πρωταγωνιστές τους Κάρμα και Παλτόγλου προηγήθηκαν με το ευρύ 5-20. Οι γηπεδούχοι που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Gipsy Blinders βελτίωσαν κατά πολύ την παραγωγικότητά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Πολίτη, Λάμπο και Θεοδωρόπουλο να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Οι μετέπειτα νικητές με "βομβαρδισμό" τριπόντων από τους Κάρμα, Πούρο, Κανδηράκη και Ελευθεριάδη διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα και εκτόξευσαν την διαφορά στο +23 (26-49).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και κατέβασαν ταχύτητα, αφού ο νικητής είχε κριθεί από πολύ νωρίς. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Πολίτη και Θεοδωρόπουλο ήταν "νικητές" της περιόδου με 14-11. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, συνέχισαν να σκοράρουν από την περιφέρεια κυρίως με τον Παλτόγλου. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 40-60.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό προπονητικού χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς σκοπιμότητες και τον Uncle Drew να... "ξεμουδιάζει" εν όψει πλέι οφς. Οι γηπεδούχοι παρά την βαριά ήττα τους, απόλαυσαν το παιχνίδι και ανανέωσαν το ραντεβού τους για τη νέα χρονιά.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάρμας με double double και 17 πόντους (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/63 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/23 δίποντα, 18/49 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 27 ασίστ.

Gipsy Blinders (Μπερζελέας): Πολίτης 10, Προκοπίου 3 (1), Καραλής 4, Θεοδωρόπουλος 13 (1), Μπερζελέας, Λάμπος 13, Ζέρβας 2, Πιπιλής, Αργύρης 8, Καρυστιανός

Uncle Drew (Κάρμας): Ελευθεριάδης 14 (2), Χαλκιόπουλος 5 (1), Πούρος 11 (3), Στρατηγαρέας 3 (1), Κάρμας 17 (3), Κανδηράκης 12 (4), Παλτόγλου 24 (4)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.